Bitcoin

Türk Bitcoin Borsasında İlginç Vaka: Savcılık Dava Açtı!

single-image

Cüzdanına fazladan kripto para yatırılan Uğur S. isimli Paribu kullanıcısı, 1.655 TL değerindeki Bitcoin (BTC)’i geri iade etmemesi üzerine dava edildi. Dosya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na sevk edildi. Soruşturma savcısı Z. Tecelli Akbulut, fazladan yatırılan kripto paraları şirkete geri vermeyen Uğur S. hakkında ‘kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf’ suçundan dava açtı. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Hesabına yatırılan Bitcoin (BTC)’leri iade etmedi: Savcılık dava açtı

Türkiye’de şu anda yaklaşık 5 milyon insan kripto para ticareti hesapları işletiyor. Piyasaya ve alım satıma hakim olmayan yatırımcılar hatalı işlemler yapabiliyor veya kötü niyetleri aracı firmaların kurbanı olabiliyor. Kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren gelişme, borsanın uygulamasında başladı ve mahkemede son buldu. Kaynaklara göre Uğur S. isimli Paribu kullanıcısı, senelerdir işlemlerini aynı borsa üzerine gerçekleştiriyor. Ancak, yapılan bir hatalı işlem olayı farklı bir boyuta taşıdı. Borsa kullanıcının hesabına yanlışlıkla fazladan Bitcoin yatırdı. Bunun üzerine parayı iade etmesini isteyen şirket, yatırımcıdan “fazla para almadım” yanıtı aldı.

Savcılık dava açtı

Yıllardır kripto para yatırımı yapan Uğur S., Bitcoin cüzdanına Paribu borsası tarafından hatalı bir şekilde gönderilen 1.655 TL değerindeki BTC’yi geri iade etmemesi üzerine dava edildi. Paribu Teknoloji A.Ş. “Fazladan yükleme yaptık 0,05853168 BTC değerindeki paramızı geri istiyoruz” dedi, ancak yatırımcı parayı iade etmedi. Bunun üzerine şirket, 1.655 TL değerindeki Bitcoin için yatırımcısından şikayetçi oldu. Tarafların aralarında anlaşamaması üzerine dosya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na sevk edildi. Soruşturma savcısı Z. Tecelli Akbulut, kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren dava sürecini başlattı. Hesabına fazladan Bitcoin yatırılan yatırımcısı hakkında ‘kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf’ suçundan dava açtı. Hakkında 1 yıla kadar hapis istenen Uğur S., İstanbul Anadolu 8.. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Annesinin adına 2 yıl önce açılan hesabı kendisinin kullandığını söylen Uğur S., suçlamalara dair şirketin kendisine bilgi vermediğini söylüyor:

Hesaba şirketin belirttiği para yatmadı. Bize de yanlışlıkla para yatırıldığına ve bu paranın iadesine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi, arama da yapılmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: