Bitcoin

Ukraynalı Sivil Toplum Örgütleri Bitcoin Bağışı Topluyor

single-image

Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla sivil toplum örgütleri Bitcoin ile bağış topluyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmıştı. Şu anda Ukrayna üç farklı cephede Rusya’nın saldırıları ile karşı karşıya kalmış durumda.

Ukrayna kendisini korumaya ve saldırılara karşılık vermeye çalışırken blockchain analiz firması Eliptic 25 Şubat tarihinde askerlere malzeme yardımı yapan ve destek sağlayan bir sivil toplum örgütü olan “Come Back Alive”a 400.000 dolarlık bitcoin bağışladığını duyurdu.

Bağış yapılan miktar sürekli artarken sivil toplum örgütünün web siteleri üzerinden verdiği adrese 1300’den fazla hesap para göndererek 4 milyon dolardan fazla para bağışladı. İşlemlerin çoğu son 2-3 gün içerisinde gerçekleştirildi.

Eliptic şirketi hazırladığı bir raporda, Ukraynalı sivil toplum örgütlerinin ve gönüllü kuruluşların kripto bağışlarını detaylandırdı. Firma kuruluşlar tarafından kontrol edilen birçok cüzdan belirledi ve adreslerin 2021 yılında 570.000 dolarlık bağış aldığını fark etti.

Come Back Alive örgütü bazı platformlardan Ukrayna ordusu için fonlama düzenliyor. Kuruluş, 23 Şubat tarihinde Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda bir günde yaklaşık 685 bin dolar topladıklarını duyurdu.

 

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: