Genel

Kripto parayı kapsayan “Kirli para yasası” geliyor

single-image

Birleşik Krallık’ta, taslağı 2018’de hazırlanan ancak daha sonra askıya alınan ve anonim mülk ve arazi sahiplerinin kimliklerinin açığa çıkarılmasını talep eden yasa tasarısı, Ukrayna-Rusya savaşı ve Rus oligark tehlikesiyle yeniden gündeme geldi.

Bu yasa ile, Birleşik Krallık’taki arazi ve mülk sahiplerinin arkasında suç ve suç bağlantılı kişilerin saklanmadığının garanti altına alınması hedefleniyor. Hükumet, hak sahiplerinin kimliklerini açıklamayan şirketlerin, mülk satışına kısıtlama getirebilecek, ayrıca bu emlak şirketlerinin yöneticileri de 5 yıla kadar hapis cezalarıyla karşı karşıya kalabilecek.

Servetlerini kaybedebilirler

İngiltere başta olmak üzere Birleşik Krallık’ta çok sayıda Rus oligarkın senelerdir bina, daire ya da restoran tarzı iş yeri aldıkları biliniyor. Aynı durum petrol zengini Arap iş adamları için de geçerli…

Yasa tasarısında ayrıca, “açıklanmamış varlık emirleri sistemi”ni güçlendirmek için çeşitli maddeler de yer alıyor. Örnek olarak, otoriteler, kişilerden varlıklarının kaynağını göstermelerini isteyebilecekler. Eğer kişi, elde ettiği varlığın kaynağını legal yollardan kazandığını ispat edemezse, servetine el koyulabilecek.

Kripto paralara da el konulabilecek

Yapılması plânlanan reformlar, ikinci bir ekonomik suç yasasıyla da güçlendirilecek ve para aklamada kullanıldığı iddia edilen kripto paralara da el konulmasına olanak tanınacak.

Tüm bunlardan ayrı olarak Hazine Bakanlığı da, para cezaları için daha geniş kapsamlı bir hukuki sorumluluk çerçevesi getirerek yaptırımların uygulanmasını hızlandıracak. Bilindiği üzere şu anda şirketler, yalnızca yaptırımların ihlal edildiğinden haberdar olmaları veya şüphe için makul bir sebep olması durumunda soruşturulabiliyorlar.

“Saklanacak hiçbir yerleri olmayacak”

Dışişleri Bakanı Liz Truss da Pazar günü yaptığı açıklamada, 100’den fazla dolar milyarderine atıfta bulunarak bir oligark “hedef listesi” oluşturduklarını ve birkaç haftada bir yeni oligarklara yaptırım uygulayacaklarını söyledi ve “Yaptırımlar silsilesi olacak. Özel jetler, mülkler ve diğer varlıklarını hedef alacaız. Oligarklar hedefimizde… Kaçacak, saklanacak hiçbir yerler olmayacak” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: