Bitcoin

Rusya-Ukrayna Krizinin Ortasında Bitcoin Neden Yükseldi? 300 Milyon Dolar Tasfiye Oldu

single-image

Bitcoin fiyatı %13 yükselerek bir aydır ilk defa bir gün içerisindeki en büyük yükselişi yaşadı. Bitcoin fiyatı 43.700 dolar seviyelerine çıktıktan sonra yazım esnasında 43.400 dolar civarlarında bulunuyor.

1 Mart tarihinde CNBC’nin “Sermaye Bağıntısı” adlı programına yükseliş ile alakalı açıklama yapan kıdemli yatırımcı Mark Mobius, bu yükselişin Rusların kripto para almasına bağlanabileceğini söyledi.

“Şu an alıcı olmazdım ama Rus olsaydım alırdım.” sözlerine yer verdiği konuşmasında Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı Mobius:

Bitcoin’in şu andaki yükselişinin sebebini bu olarak söyleyebilirim çünkü Rusların paralarını dışarı çıkarmanın bir yolu bulunuyor.

dedi.

Koin Bülteni tarafından 28 Şubat tarihinde yapılan haberde finansal danışmanlık şirketi Quantum Economics kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan’nın “Zengin bir kişi yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulmasından endişeleniyorsa korunmak için servetlerini Bitcoin’de tutabilir.” dediği belirtilmişti.

Ayrıca son dönemlerde eBay’in kripto paralar ile ödeme alacak olma ihtimali ve BofA’in “kripto kışı” beklememesi kripto para piyasasının yükselişini tetiklemiş olabileceği düşünülüyor.

303 Milyon Dolar Tasfiye Oldu

Kripto para piyasası bu sefer de kısa (short) pozisyonları tasfiye etti.

Coinglass verilerine göre yazının kaleme alındığı esnada son 24 saat içerisinde tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 303 milyon dolar oldu. Toplamda 60 binden fazla kripto para yatırımcısının bundan etkilendiği belirtildi.

Toplam kripto para piyasasının 1.67 trilyon dolardan 1.9 trilyon dolara yükselmesiyle piyasaya 230 milyar dolar giriş oldu.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin son 7 günlük periyotta %17’lik değer kazanırken Ethereum %15 yükseliş yaşadı.

 

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: