Genel

Clinton’dan Rus hesaplarını kapatmayan kripto para borsalarına tepki

2016 yılında katıldığı başkanlık seçimini Donald Trump’a kaybeden Hillary Clinton, Rus vatandaşlarının kripto para hesaplarını kapatmayan borsaların kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

“Herkes elinden gelenin en iyisini yapmalı”

ABD medyasından MSNBC’ye konuşan Clinton, yapılabilecek her baskının yapılması gerektiğini ve bunun Putin’e direkt etki edeceğini söyledi:

“Kripto para borsaları denilen bazı şirketlerin, libertaryanizm -ya da artık adı her neyse- adı altında Rus vatandaşlarının hesaplarını kapatmayı reddetmeleri ya da Rusya bağlantılı işlemleri dondurmamaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Herkes bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmalı. Böyle olursa bu baskı Putin’e direkt etki edecektir. Hem Hazine Bakanlığı hem de Avrupalılar, kripto paraların Ruslar için bir kaçış yolu olmadığı konusunda dikkatli davranmalılar”

Clinton ayrıca, Biden hükumetinin de yavaş yavaş kripto paraların regüle edilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladığını söyledi.

Hatırlanacağı üzere ABD borsalarından Coinbase ve Kraken ile dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, Rus vatandaşlarının politik olaylarda bir sorumlulukları olmadığını ileri sürerek Ukrayna başbakan yardımcısından gelen bu talebi reddetmişlerdi. Hatta Kraken CEO’su Jesse Powell, “Eğer vatandaşlar ülkelerin çıkardığı savaşlardan sorumluysa başta ABD vatandaşlarının hesapları kapatılmalı” diyerek sert bir yorum yapmıştı.

Kripto para karşıtı olduğu biliniyor

Hillary Clinton daha önce de kripto paralara karşı olduğunu birkaç kez dile getirmişti. 2016’nın başkan adayı, ABD’nin kripto paraları benimsemesi halinde sadece kendilerinin değil, diğer ülkelerin de istikrarsızlaşacağını belirtmişti.

AB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde da, dün yaptığı açıklamada Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto paraları kullanabileceğini belirtmiş ve AB’nin bu konuda elini çabuk tutması gerektiğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: