Genel

Mart’ta faiz artırımını uygun görüyorum

single-image

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın patlak vermesiyle Mart ayında faiz artırma kararını uygulayıp uygulamayacağı merakla beklenirken başkan Powell, şu anki politikalarında bir değişiklik olmadığını söyledi.

“Faiz artırımı kararı almayı uygun görüyoruz”

ABD Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki konuşması öncesinde sunumu yayımlanan Powell faiz artırımıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı Ukrayna halkı üzerinde ciddi zorluklar yaratıyor. Yaşananlar, ABD ekonomisi için de belirsizlik oluşturuyor. Biz oradaki durumu yakından izlemeye devam edeceğiz. Para politikamız gelişen ekonomik ortama uyum sağlıyor ve bunu yapmaya devam edecek. Varlık alımlarımızı aşamalı olarak bitirdik. Güçlü işgücü piyasası ve yüzde 2’nin ciddi şekilde üzerinde olan enflasyon ile birlikte bu ayki toplantımızda faiz artırımı kararı almayı uygun görüyoruz.”

“Çalışanlar hangi işi seçecekleri konusunda zorlanıyorlar”

İşsizlik rakamlarının gittikçe düştüğünü, piyasanın kendilerine olumlu cevaplar verdiğini hatta çalışanların yeni işlerine girmek için istifa bile ettiklerini belirten Powell şunları söyledi:

“İşgücü piyasası son derece güçlü… İstihdamı 2021’de 6,7 milyon arttı ve Ocak ayındaki artış da fazlaydı. İşsizlik oranı ciddi şekilde düştü. Rakam Ocak ayında yüzde 4’tü ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadeli normal seviye tahminlerinin ortalamasına ulaştı. İşgücü piyasasındaki iyileşmeler, işçi sınıfının en alt seviyeleri, Afrikalı Amerikalılar ve Hispanikler için de gerçekleşmiştir.

Sonuç olarak çalışanlar hangi işi seçecekleri konusunda zorlanıyorlar. Daha önce görülmemiş sayıda çalışan, yeni işlerine girmek için istifa ediyor. Maaşlar da, uzun yıllardır hiç görülmemiş şekilde ve önemli derecede arttı. “

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: