Genel

Yaptırımlar tartışılırken bazı bölgelerde MetaMask’e erişim kısıtlandı

single-image

Son günlerde kripto para platformlarının Rus kullanıcılara yaptırım uygulamaları gündemdeyken bazı platformların İranlı ve Venezuelalı kullanıcılara erişimi kısıtladığı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük NFT pazar yeri olan OpenSea’nin İranlı kullanıcıları platformundan çıkardığı bildiriliyor. Birçok İranlı kullanıcı, Twitter’da habersiz olarak yapılan bu işleme tepkilerini gösterdi.

Alım satım platformları ve oyun gibi merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanılan bir Ethereum geliştirici aracı olan Infura da Venezuela’ya erişim kısıtlaması uyguladı. Bu, en popüler cüzdanlardan MetaMask’i kullanılamaz hale getirdi. Infura ve MetaMask, Ethereum uygulamaları geliştiren ABD merkezli bir şirket olan ConsenSys’e ait.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – “Avrupa’nın Bitcoin başkenti” için ilk adım İsviçre’de atıldı

Infura’dan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, bazı konfigürasyonların ABD ve diğer yargı bölgelerinden gelen yeni yaptırım direktifleri doğrultusunda değiştirildiği ifade edildi. Bahse konu yaptırımlara hangi ülkelerin dahil olduğu ise net değil. Bu arada birkaç gün önce de MetaMask’in resmi internet sitesinde “MetaMask ve Infura, yasalara uyumluluk nedeniyle belirli yargı bölgelerinde kullanılamaz.” ifadesine yer verildiği belirlendi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD ve Avrupa ülkeleri, bir dizi yaptırım kararı açıkladı. Bunlar arasında Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarmak da vardı. Diğer yandan yetkililer, Rusların kripto parayı bir alternatif olarak kullanmalarını da engellemek istiyor. Bu doğrultuda son günlerde kripto para borsalarına Rus kullanıcıların hesaplarını dondurmalarına dönük baskılar artırmıştı.

Kripto para konusunda uygulanan yaptırımlar, şüphesiz sektörün ve teknolojinin temeli olan adem-i merkeziyetçiliğe bütünüyle aykırılık teşkil ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: