Genel

Venezeula’da asgari ücrete 18 kat zam: Petro’ya sabitlendi

single-image

Dünyada en çok enflasyonun olduğu ülke olarak gösterilen Venezuela’da başkan Nicolas Maduro, 1 yıl sonra ilk kez asgari ücrete zam yaptı. Maduro açıklamayı yaklaşık 10 bin devlet memurunun önünde yaptığı bir konuşmada açıkladı.

126 bolivar yani 28 dolar oldu!

Maduro, asgari ücretin 126 bolivar (yaklaşık 28 dolar) olduğunu açıklarken şu ifadeleri kullandı:

“İşçilerin asgari ücretinin yarım petroya çıkarılmasını teklif ettiniz, biz de onayladık. Bu uygulamayla tüm maaş gelirleri de artmış oldu. Başkan yardımcısı Delcy Rodriguez’e de talimatı verdim. İşçilerin maaş zamlarını bu ay hesaplarında görmesi için özel sektör yöneticileriyle görüşecek. ”

Maduro ayrıca, bu maaş zammını finanse eden gücün, aylardır biriktirilen ve gittikçe büyüyen vergi tasarruf fonundan karşılandığını söyledi.

Petrol yaptırımları büyük darbe vurdu

Bilindiği üzere Venezuela yaklaşık 7 yıldır ABD yaptırımları altında büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. ABD yönetimi, Obama döneminde, Maduro’nun halkın değişim taleplerine karşılık vermediği gerekçesiyle petrol yaptırımları başlatmıştı. Venezuela’nın en büyük gelir kaynağı petrolken ve en büyük alıcısı da ABD’yken başlayan yaptırımlar ülkede büyük bir ekonomik krizin başlamasına neden olmuştu.

ABD ayrıca Venezuela’nın devlet petrol şirketlerinin de ABD’deki varlıklarına el koymuştu. Venezuela petrolünü ithal etmek ABD’de yasak değil ama ülkenin petrol gelirleri devletin ulaşamayacağı hesaplarda tutuluyor.

Geçen sene alınan kararlar nefes aldırdı

ABD ile gerilim yaşayan Nicolas Maduro hükumeti, 2019 yılının başında bir de darbe girişimi atlatmıştı. Maduro geçen sene ise ekonomik bazı kararlar alarak, ülkenin gayriresmi olarak dolarizastyonunun önünü açmış ve özel sektör üzerinde uyguladığı bazı baskıları da kaldırmıştı. Bu kararlar ülke ekonomisinin geçmiş yıllara oranla daha iyi hale gelmesini sağlamıştı.

“Para basarak zam yaparlarsa yüksek enflasyon geri gelir”

Konuyla ilgili konuşan Venezuelalı finans firması Econometrica yöneticisi Henkel Garcia, “Zamların sürdürülebilir olmasını hükumetin karşılayabileceğini sanmıyorum. Ama bunu para basma ile yaparlarsa, o zaman eski enflasyon günleri de geri gelir” dedi.

Bilindiği üzere 2018 yılının Şubat ayında açıklanan ülkenin resmi kripto parası olan petro’nun, ülkenin petrol ve yer altı minerallerine dayalı bir kripto para olması plânlanıyordu ancak ülkedeki ekonomik kriz petro’da da ciddi bir enflasyon ve fazladan üretim yapılmasına sebep oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: