Bitcoin

Türk Kripto Para Tasarısı Yasalaşırsa Ne Olur?

single-image

Türkiye şu anda kitlesel kripto para birimi benimseme sürecinden geçiyor. Varlıklar için çok az düzenleyici çerçeveye olmasına rağmen. Ülkemizde finansal endişeler insanları kripto para birimlerine yöneltirken piyasadaki bazı dolandırıcılıklar ve geçtiğimiz yıl yaşanan Thodex skandalı gibi faktörler, devlet yetkililerinin bu alanda düzenleme yapma çabasına girmesine neden oldu. Geçtiğimiz günlerde bir kripto para yasa tasarısı gündeme düşerken bazı uzmanlar, bu konuda mutlu değildi. Peki, söz konusu tasarı yasalaşırsa ne olabilir? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Kripto para tasarısı yasalaşırsa neler olur?

Kripto paralara yönelik getirilecek düzenlemelerin yer aldığı söylenen bir tasarı, sosyal medya hesaplarında dolaşmaya başlamıştı. Dolaşımdaki taslağa yönelik pek çok kişi tartışma yaşamıştı. İnsanlar, taslağın kripto ve Blockchain ekosistemine uyum sağlayamayacağını düşünüyor. Köşe yazarı Sercan Çalbak’a göre ayrıca bu taslağın yasalaştırılması halinde yatırımcıların Türkiye’deki borsalardan kaçıp yurt dışı merkezli borsalara yönelebileceği düşünülüyor.

Kripto Para Yasa Tasarısı Çalıştay Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki borsalarda işlem gören miktarın 5 milyar dolar olduğu tahmin edildiği düşünüldüğünde, yurt dışındaki borsalara yönelim gerçekleştiğinde ciddi bir sektör kaybı yaşanabileceği belirtiliyor. Bunun, Türk ekonomisine ciddi bir zarar verebileceği konuşuluyor.

Türkiye’de 10 milyon yatırımcı var

Çalbak, kripto para yatırımcısı olan çok sayıda yazılımcının şu anda yurt dışında aldıkları miktardan çok daha düşük bir kazançla çalışıp varlıklarını kripto paraya yatırdığından bahsediyor. Taslak sunulduğu durumda birçok yazılımcının kriptolarını korumak adına yurt dışına çıkabileceği belirtilirken bu durumun Türkiye’deki dijital dönüşümü sekteye uğratabileceği belirtiliyor. Ayrıca ülkedeki üretim, ihracat ve hizmet alanındaki rekabete zarar verebileceği belirtiliyor. Türkiye’nin dijital dünyada basamak kaybedebileceğine dikkat çekiliyor.

Türkiye Bu Bitcoin Borsasından Müşteri Bilgilerini İstedi!

Ülkemizde 10 milyonun üzerinde kripto para yatırımcısı olduğu düşünüldüğünde köşe yazarı, kripto paralara vergi getirilmesi veya insanların biriktirdiği kriptoların değerinde düşüş yaşanması (uygulanan yasalar doğrultusunda) durumunda, vatandaşların hükümeti sorumlu tutabileceğini söylüyor. İnsanların, yasayı çıkaranlar için politik bir bedel ödetebileceğine dikkat çekiliyor. Söz konusu tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı veya hangi değişikliklerin yapılacağı konusunu ise zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: