Bitcoin

Türk Kripto Para Yasası Bu Tarihe Ertelendi!

single-image

Öyle görünüyor ki Türk kripto para yasası başka bahara kaldı. Yakın zamana kadar yasa tasarısının hazırlandığı ve kanunlaşması için sürecin başlatılacağı belirtilen kripto para düzenlemesinin genel seçimlerden sonraya ertelendiği iddia ediliyor. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Türk kripto para yasa tasarısı rafa mı kaldırılıyor?

Kripto benimsenmesinin artması ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte ülkeler merkeziyetsiz ve denetimsiz bir ekosistem olan kripto para piyasasını düzenleme gereği duyuyorlar. Hatırlanacağı üzere, Çin gibi bazı ülkeler kripto para kullanımı dahil tamamen yasaklamayı seçerken, El Salvador Bitcoin’i yasal para olarak kabul etti. Önemli bir kripto topluluğuna ev sahipliği yapan Türkiye ise bu alanı düzenlemeyi tercih etmiş ve bu alanda tanınmış bazı simaların da görüşüne başvurarak, bir yasa tasarısı hazırlanmıştı.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de Binance Türkiye yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirmişti. “Yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal çerçeveyi ortaya çıkarmak” diyen Mustafa Elitaş, amaçlarının, burada yatırım yapmak isteyen, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur edilmesini önleyici bir yasal düzenleme yapmak olduğunu belirtmişti.

Kripto Para

Mustafa Elitaş, taslağın önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, arkasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşıp, net hale getirileceğini ve akabinde kanun haline getirmeye çalışacağını ifade etmiş şu açıklamayı yapmıştı:

Var olan taslağı birkaç kurum çalışmış. Var olan taslağın kanun olarak görülmesini doğru bulmuyoruz. Son sözü, son şeklini TBMM verecek. Çünkü biz zaten ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz.

Bahsedilen yasa tasarısı kamuoyuna açıklanmamış olmamakla birlikte, haberlerimizde de yer verdiğimiz bazı bilgilerin dışarıya sızmış ve bazı eleştiriler almıştı. Şimdi ise Cumhuriyet Gazetesi’nden Sercan Çalbak’ın TBMM kaynaklarından edindiğini belirttiği bilgilere göre taslak geri çekildi ve taslağın TBMM işleyişi çerçevesinde önümüzdeki yasama yılından önce gündeme alınması mümkün görünmüyor. Ayrıca, Sercan Çalbak, Ankara’dan edindiği genel izlenimin, yasanın çıkmasının tamamen ertelendiği ve seçim sonrasına bırakılacağı yönünde olduğunu belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: