Genel

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e Karadağ vatandaşlığı

single-image

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Karadağ vatandaşlığı aldı. Devlet yayın organı RTCG’nin haberine göre Buterin’e vatandaşlık, Başbakan Zdravko Krivokapić’in önerisi ve Maliye ve Sosyal Refah Bakanı Milojko Spajić’in girişimleriyle verildi.

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda “İçişleri Bakanı Sergej Sekulović, bu girişimin önemini kabul ederek Başbakanın teklifi üzerine Vitalik Buterin’i Karadağ vatandaşlığına kabul etme kararı aldı ve Karadağ pasaportu bugün kendisine verildi.” denildi.

Öte yandan Spajić de daha sonra sildiği tweet’inde Buterin’e vatandaşlık verildiğini şöyle duyurdu:

“Bugün ülkemiz için yaptığı ve yapacağı her şey için bir şükran ifadesi olarak Vitalik Buterin’e Karadağ vatandaşlığını takdim etmekten mutluluk duydum. Endüstrinin en ünlü ismi olarak Buterin, Karadağ’ın tanıtımına ve ülkemizde kripto endüstrisinin gelişimine katkıda bulunacaktır.”

Vitalik Buterin, Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazovic ve Maliye ve Sosyal Refah Bakanı Milojko Spajić ile birlikte

Buterin, hükümetin davetlisi olarak Karadağ’da blok zinciri ve akıllı sözleşmelerle ilgili bir panele katıldı. Buterin’in yanı sıra Ethereum araştırmacısı Vlad Zamfir de panelde yer aldı. Buterin ayrıca, Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazovic ve diğer devlet yetkilileriyle de bir araya geldi.

‘Kripto dostu’ ülkeler arasında sıralanabilecek Karadağ’ın bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak ve gayri safi yurt içi hasılanın büyümesine katkı sağlamak amacıyla bir yasal çerçeve hazırlığında olduğu biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: