Genel

‘Meme token’ zararı mahkemeye taşındı: Uniswap’a toplu dava

single-image

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın şirketi Uniswap Labs’e karşı, bir kullanıcı tarafından toplu dava açıldı. Nassa Risley adındaki bir Amerikalı tarafından açılan davada, borsanın kimlik kontrolü yapmaması ve ücret yapısı nedeniyle dolandırıcılığa yol açtığı iddia ediliyor. 68 sayfalık dava dilekçesinde Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams’ın yanı sıra yatırımcıları Paradigm, Andreessen Horowitz ve Union Square de suçlanıyor.

Risley, Uniswap’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlı olması gerekirken kayıt olmadığını, dolandırıcıların Uniswap protokolü ile ‘pump-dump’ işlemleri yaptığını ileri sürüyor. Davacı, kendisinin ve diğer kullanıcıların bu kötü niyetli kişiler nedeniyle para kaybettiğini, Uniswap Labs şirketinin dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek için yeterli çabayı göstermediğini iddia ediyor.

6 token örnek gösterildi

Ayrıca Risley, menkul kıymet yasalarına uygun açıklamalarla uyarılmış olsaydı kendisi ve diğer kullanıcıların EthereumMax, Bezoge Earth, Matrix Samurai, Alphawolf Finance, Rocket Bunny ve BoomBaby.io gibi token’ların yaşadığı çöküşlerden kaçınmış olabileceklerini savunuyor. Davacı, Uniswap’ın işlem ücretlerini artırarak birçok kayıt dışı menkul kıymetin listelenmesinden kazanç elde ettiğini de ileri sürüyor.

SEC inceleme başlatmıştı

Mahkemenin merkeziyetsiz bir protokol karşısında nasıl karar alacağı belirsiz. Merkeziyetsiz borsaların düzenlenmesi pek mümkün görünmezken SEC’nin bununla ilgili çalışmaları olduğu biliniyor. Geçtiğimiz sene, SEC Başkanı Gary Gensler, “Merkeziyetsiz finans regülasyonların dışında düşünülemez. Bazı platformlar SEC’den lisans almış şirketler gibi hareket ediyor” demişti. Daha sonra SEC’nin Uniswap Labs için inceleme başlattığı ortaya çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: