Genel

Kripto para fiyatlarını nasıl etkileyebilir?

single-image

ABD’de vergi beyanı ve ödemeleri için son gün bugün. Kripto para fiyatlarındaki büyük artışların yanı sıra NFT gibi yeni alanların ortaya çıkışı, ABD vergi kurumu IRS’in kripto varlıkları daha yakından incelemesi sonucunu doğurdu.

ABD’de kripto para alıp satanların da vergi beyanında bulunmaları gerekiyor. Örneğin, 1000 dolarlık Bitcoin alan biri, bunu 1500 dolara sattıysa 500 dolarlık bir sermaye kazancı bildirmesi şart koşuluyor. Yıl içinde yapılan alım satımlardan elde edilen kazanç, yüzde 37’ye varan oranlarda vergilendirilirken bir yıldan daha uzun zaman dilimlerinde ise daha düşük oranlarda vergi ödeniyor. Zarar durumunda ise mahsup etmek mümkün. Aynı zamanda kripto paralar arasında yapılan işlemlerden elde edilen kazançlar da vergiye tabi. Öte yandan satın alınan fakat daha sonra üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan kripto para ise vergiden muaf tutuluyor.

Vergiye tabi işlemlerini bildirmeyen kişiler ise faiz, para cezası ve cezai kovuşturmaya tabi tutulabiliyorlar. Dahası, yasalara göre kişiler, vergi sahtekarlığı veya vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla da karşı karşıya kalabiliyorlar.

Yatırımcıların kafası karışık

Kripto paralarda hangi faaliyetin vergiye tabi olduğu ve özellikle NFT’lerin nasıl vergilendirilebileceği konusunda hem kafa karışıklığı hem de bilgi eksikliği var. Henüz birkaç hafta önce, vergi beyanı için son tarih yaklaşmışken çoğu kripto para yatırımcısının hazır olmadığı belirlendi. CNBC’ye göre 27 Mart günü itibari ile kripto para yatırımcılarının yaklaşık yüzde 96’sı beyannamelerini sunmamıştı.

Fiyatlara muhtemel etkisi

ABD vergi gününün kripto paraları ilgilendiren bir diğer kısmı ise fiyatlara muhtemel etkisi. Kripto para yatırım şirketi Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead, Şubat ayında yayımlanan bir yatırımcı mektubunda, vergi dönemine işaret etmiş, 18 Nisan’a kadar bunun fiyatları baskılayabileceğini öne sürmüştü. Pantera CEO’su, yatırımcıların vergi ödemelerini karşılayabilmek için daha fazla satış yaptıklarını ifade etmiş, yalnızca geçen sene kripto paralarda 1.4 trilyon dolarlık bir sermaye kazancı oluştuğunu vurgulamıştı. Morehead’in teorisine göre bu tarihin geride kalmasının ardından vergi gününden kaynaklanan satış baskısı artık olmayacak. Vergi gününün hisse senedi fiyatlarında da benze bir etki yarattığı belirtiliyor. Örneğin aşağıdaki grafik, son tarihten bir hafta ve iki hafta sonraki S&P 500 performansını gösteriyor. Grafikte bu dönemlerde genellikle hızlı bir toparlanma yaşandığı görülüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: