Genel

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Rus Bitcoin madenciliği şirketine yaptırım

single-image

ABD Hazine Bakanlığı, Rus kripto para madenciliği sektörüne yönelik yaptırım kararı aldı.

Bakanlığa bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver’ı ve 10 yan kuruluşunu yaptırım listesine ekledi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu şirketler, sanal para madenciliği için uluslararası çapta yer sağlanan geniş sunucu çiftlikleri işleterek Rusya’nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardım ediyor. ABD, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın Putin rejimine uygulanan yaptırımların etkisini hafifletmek amacıyla bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya kararlıdır.” denildi.

2017 yılından bu yana faaliyet gösteren BitRiver, internet sitesine göre, 300 Megawatt’tan fazla kapasiteye sahip. Bu da şirketin yaklaşık 100 bin madencilik cihazı çalıştırabileceği anlamına geliyor.

Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı raporda, Rusya ve İran gibi ülkelerin yaptırımları delmek için kripto para madenciliğini kullanabileceklerini savundu. IMF, bu konuda ABD ve Birleşik Krallık’la birlikte diğer ülkelerde bulunan şirketleri, Rusya’nın yaptırımları delme girişimlerine karşı ihtiyatlı olmaya çağırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: