Bitcoin

İşte Bu Hafta BTC, SHIB, ETH ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Şey!

single-image

Bitcoin (BTC), belirsiz zamanların karşı karşıya olduğu belirsiz bir yerde yeni bir haftaya başlıyor. Peki, önümüzdeki günlerde BTC, SHIB, ETH ve altcoin’lerin fiyat hareketini neler etkileyebilir? İşte çeşitli faktörler…

BTC, SHIB ve altcoin’ler küresel gelişmelerden etkilendi mi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere haftanın başında risk varlıkları için kilit dış olay, görevdeki Emmanuel Macron tarafından kazanılan Fransa seçimleridir. Aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’in sürpriz bir zafer kazanmasından endişe duyan piyasa oyuncuları için rahat bir nefes alan Macron’un ikinci döneminin, özellikle 25 Nisan’daki açılışta Fransız hisse senetlerini yükseltmesi bekleniyor. AB, ABD gibi, güçlü bir enflasyon ve düşen tahvil piyasalarıyla karşı karşıyayken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yine de faiz oranlarını yükseltmek veya 10 trilyon dolara yakın bilançosunu küçültmek için kararlı adımlar atmıyor.

SHIB

SHIB, ETH gibi altcoin’ler ve Bitcoin, Macron zaferinde hareketsiz kaldı ve Çin’deki COVID-19 hissiyatı sarsarken, risk varlıkları 25 Nisan’da gerileme ile mücadele ediyor. Kripto kitlesel olarak şu anda borsa hareketleriyle büyük ölçüde ilişkiliyken, piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz’in belirttiği gibi, 25 Nisan’daki kayıplardan önce bile geçtiğimiz hafta hisse senetleri için sancılı geçti

BTC, SHIB, ETH ve altcoin’lere karşı doların gücü geri döndü

Makro manzaranın sıkı bir şekilde yükseliş modunda olan bir bileşeni, kripto traderlarını üzen ABD doları oldu. ABD doları endeksi (DXY), geçen hafta iki yılın zirvesinde sallandıktan sonra, şimdi yükseliş trendini sürdürüyor gibi görünüyor.  Doların gücü, Bitcoin için pek olumlu olmadı. Popüler trader Crypto Ed, son hamleye yanıt olarak “Görünüşe göre DXY geliştiricisi bir token yakımı duyurdu” diye şaka yaptı.

SHIB

Investor’s Podcast Network sunucusu Preston Pysh “Yen çökerken BoJ’ye Getiri Eğrisi Kontrolü uyguladık ve dolar yeni zirveler yaparken FED’i 50 baz puan artırmak üzereyiz. Kesinlikle bir şey kırılmak üzereymiş gibi geliyor…” ifadelerini kullandı.

Haftalık grafik dördüncü kırmızı mumu oluşturdu: 2020’den bu yana ilk!

Bitcoin hafta sonu önemli volatiliteden kaçınmayı başarırken, haftalık kapanış hala hayal kırıklığı yarattı ve geçen haftanın hemen altında geldi. Yine de bu, haftalık grafikte art arda dört kırmızı mum olduğu anlamına geliyor. Verilere göre bu, Bitcoin’in Haziran 2020’den bu yana görmediği bir şey. Traderlar, paritenin bir sonraki yönüne dair ipuçları için çeşitli grafik özelliklerini izliyorlar, ancak yükseliş sinyalleri kesinlikle çok az ve çok uzak. Popüler trader ve analist Rekt Capital’e göre, Bitcoin için daha fazla kayba neden olacak olan şey, Ichimoku bulutunun baş göstermesidir.

Bu arada Trading Wisdom’ın yazarı olan popüler analist Cheds, üç günlük grafikte 200 dönemlik hareketli ortalamanın altında potansiyel bir geçiş gördü. Bunun önemli olacağını, bunun bir boğa koşusunun ardından en son 2018’in ayı piyasası dibi olduğu için hafta sonu boyunca tartıştı. “Bir tahmin değil, sadece bir gözlem,” diye uyardı. Aralık 2018 ve onun 3.100 dolarlık tabanı konusunda Twitter’da Parabolik Matt olarak bilinen Matthew Hyland, o dönem ile mevcut BTC fiyat hareketi arasında daha fazla karşılaştırma yaptı. Daha uzun zaman dilimlerinde 37.600 dolar tutmanın artık “çok önemli” olduğunu söyledi.

Hodler’lar yeni bir rekora imza attı

Veriler, en az bir yıl boyunca hareketsiz kalan Bitcoin arzının oranının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor. On chain analiz firması Glassnode’dan gelen rakamlara atıfta bulunan ekonomist Jan Wuestenfeld, bunun arzın daha geniş anlamda “eskileşmesi” anlamına geldiğini belirtti. Orantılı olarak, daha fazla para harcanmak yerine daha uzun süre tutuluyor.

Glassnode’a göre, bir yıl veya daha uzun süredir atıl durumda olan arz, ilk kez rekor düzeyde %64’ü kırdı. Bir Glassnode göstergesi olan HODL Waves, trendi doğruluyor. Aralık 2021’den bu yana, 1-2 yıllık tedarik dilimi diğerlerinden daha fazla arttı – bu hafta yüzde 10’un altındayken, bu hafta itibarıyla yaklaşık yüzde 15’e yükseldi.

Bitcoin ağındaki temel faktörler neleri gösteriyor?

Bitcoin’in ağ temellerine bir bakış, madencilerin de yatırım söz konusu olduğunda düşüşten başka bir şey olmadığını gösteriyor.  Bitcoin’in ağ hash rate’i ve zorluğu bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacak. Fiyat performansına bağlı olarak, zorluk iki gün içinde yaklaşık yüzde 2,9 oranında ayarlanarak süreçte 29,32 trilyonluk yeni bir rekor kıracak.

Madenciliğe katılma rekabetinin altını çizen zorluk, şimdiye kadarki en yüksek seviyede olan Blockchain’e ayrılmış işlem gücünün bir tahmini olan hash hızına katılma oranıdır. Tahminler kaynağa göre değişir, ancak MiningPoolStats’tan elde edilen ham veriler, hash rate söz konusu olduğunda “yalnızca yukarı” eğilimin altını çiziyor – bazıları, sonraki yükseliş fiyat performansı için önemli bir tetikleyici olduğunu iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: