Genel

Bitcoin neden düşüyor? ABD borsaları açıldı, sert satış geldi

single-image

Dün Elon Musk ve Twitter haberleriyle yeniden yükselişe geçen Bitcoin, kısa vadede ABD borsalarıyla olan korelasyonunu tekrardan gösterdi. ABD borsalarının düşüşlerle açılmasına Bitcoin de negatif tepki verdi ve yine 40 bin doların altına indi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 38 bin 900 dolar civarında işlem görürken, dünün en büyük kazananı olan Dogecoin de yine yüzde 5’lik düşüş yaşadı. Fenomen kripto para dün 0.16 doların da üzerine çıkmıştı ancak şu anda 0.15 doların hemen üzerinde tutunmaya çalışıyor.

ABD borsalarındaki düşüş yine etkiledi

Fed’in bir kez daha faiz artırma politikasına gideceği haberleri arasında son günlerde sert düşüşler yaşayan ABD borsaları bugünü de düşüşle açtı. Dow Jones %0.42, S&P 500 %0.64 ve Bitcoin ile en çok korele olduğu belirtilen teknoloji borsası Nasdaq %0.67’lik düşüşlerle piyasayı açtılar.

Fed mi fiyatlanıyor?

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (Fed) gelecek hafta tarihi toplantılarından birini yapacak ve 3-4 Mayıs tarihilerindeki 2 günlük görüşmelerin ardından 4 Mayıs’ta faiz artırımı kararı açıklanacak. Uzmanlar, 50 baz puanlık bir artırım beklerken, 75 baz puan da seçenekler arasında…

Faiz artırım seviyesinin beklenenden fazla olması, Bitcoin ve kripto paralardaki düşüşü daha da sertleştirebilir. Ancak artırımın beklenen seviyede kalması, fiyat artışı da getirebilir. Çünkü bir süredir bu toplantının “öncü fiyatlanması” zaten görülüyordu.

Öte yandan Çin’deki koronavirüs salgınındaki vaka sayılarının yine ciddi seviyeye ulaşması ve Çin limanlarındaki hem gemi sayısının hem de bu gemilerin yük indirme bekleyişinin uzaması da yine tedarik zincirlerini ciddi şekilde etkiliyor. Bu durum daha zorlu ekonomik şartların oluşmasına neden olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: