Genel

Shiba Inu (SHIB) işlem hacminde büyük düşüş: İlgi azalıyor mu?

single-image

En büyük kripto para Bitcoin’deki düşüş yönlü gidişat devam ederken, bu durum altcoin‘leri de daha sert etkilemeye başladı. Bir dönem ilk 410 kripto para arasındaki yerini alan ve rakibi olarak görülen Dogecoin’i de geride bırakan Shiba Inu‘daki düşüş de, diğer altcoin’lerde olduğu gibi yatırımcılarını derinden etkiledi.

Geçtiğimiz sene Mart ayından bu yana görülen işlem hacimlerinde en düşük dönem 2022’nin ilk çeyreği olarak görüldü. SHIB’deki işlem hacmi bir önceki çeyreğe göre de %70 geriye gitti.

Robinhood da kurtaramadı

Komisyonsuz hisse senedi ve kripto para alım satım platformu Robinhood’un da, uzun süredir heyecanla beklenen hamleyi yaparak SHIB’i listelemesi de “meme token”daki düşüşü durduramadı. Son çeyrek kazanç raporundaki rakamlarda büyük düşüş gören Robinhood’un da en güvendiği kitle de, Dogecoin ve Shiba Inu yatırımcılarından oluşuyor. Robinhood, kripto para endüstrisinin içindeki fenomen token kalabalığını hacim rakamlarını artırmak için bir fırsat görüyor ancak Bitcoin’deki düşüşün devam etmesi durumunda, iki fenomen token’ın bağımsız bir ralli yapması çok zor.

Blok zinciri analitik sitesi bloxy.info’daki verilere göre; Mart ayında 329 bin 893 olan toplam SHIB işlem sayısı, Nisan 2022’de 216 bin 260’a düştü. Bu da Mart 2021’den bu yana en sert düşüşü işaret ediyor. İşlem sayısı bu dönemde 37 bin 369’du… Rakamın az olmasının sebebi ise, o dönem Shiba Inu’nun, Dogecoin kadar bilinmemesi ve rağbet görmemesiydi.

Ekim’de fiyatla birlikte rekor gelmişti

Hatırlanacağı üzere SHIB, ATH’sini Ekim ayında yapmış ve 0,000086 dolara kadar yükselmişti. Ekim ayında SHIB işlem sayısı da rekor kırmış ve 1 milyon 389 bini de aşmıştı. Yuga Labs’in çıkardığı Apecoin ya da Elon Musk’ın destek olduğu Dogecoin Nisan ayında büyük hareketler yaparken, özellikle Twitter alım haberleriyle beraber Dogecoin’in piyasa değerinde sadece 1 saatte 2 milyar dolarlık bir artış olmuştu. Shiba Inu ise metaverse projesini ve arazi satışlarını açıklamasına rağmen fazla bir ilgi görmemişti.

SHIB’e olan ilgi bitti m?

ABD’nin birçok bölgesinde yapılan aramalarda SHIB hala en çok aranan 4. kripto para olarak önplâna çıkıyor ancak zincir üstü veriler, meme token’a sahip olan kişi sayısında düşüş yaşandığını gösteriyor. Uzmanlar, yatırımcıların Shiba Inu’nun rallisini geçen sene tamamladığını ve başka coin’leri aramaya başlamış olabileceğini belirtiyor.

Haberin yazıldığı sırada 0.000020 dolardan işlem gören SHIB, şu anda 11 milyar 300 milyon dolarlık piyasa değeriyle 15. en büyük kripto para konumunda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: