Genel

Meta’nın sonsuzluk logosu sorun çıkardı: Tazminat davası açıldı

single-image

2019’da Libra projesine dünya devlerinden onay çıkmayan, daha sonra bir başka dijital para Diem’i hazırlayan ancak burada da büyük hayal kırıklığı yaşayan Facebook, Ekim ayında adını Meta olarak değiştirdi ancak şirkete şimdi de logo davası açıldı.

Kâr amacı gütmeyen bir blok zinciri geliştiricisi olan Dfinity Foundation, Meta’nın logosundaki sonsuzluk simgesinin kendi logolarıyla karıştırılabileceğini ve bu durumun tüketiciler için sorun yaratacağını belirterek şirkete dava açtı.

“Meta’nın çıkarcı geçmişi…”

2016 yılında kurulan ve sonsuzluk sembolü için 2018’de federal tescil onayı alan İsviçre merkezli Dfinity yaptığı açıklamada Meta şirketi için sert ifadeler kullandı:

“Meta’nın, kullanıcı mahremiyeti konusundaki çıkarcı geçmişi, kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Dfinity’nin, büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı verileri üzerindeki büyüyen kontrollerini azaltma adına insanları kendi blok zincirine çekme amacında problem yaratabilir. Meta’nın bir şirket yöneticisinin de blok zinciri teknolojisinin benimsenme plânlarını açıklaması da, kullanıcılar için kafa karışıklığını daha da artıracaktır”

Tazminat da talep ettiler

Dfinity, mahkemeden Meta’nın logoyu kullanmayı durdurmasını istedi ve aynı zamanda açıklanmayan miktarda da bir tazminat talep etti. Konuyla ilgili ise Meta’dan ya da Dfinity’nin avukatlarından bir açıklama henüz yapılmış değil.

Metaverse sonsuzluğunu işaret ediyor

Ekim ayında adını Meta olarak değiştiren ve metaverse ile sanal gerçeklik teknolojisine yönelen şirket, yeni logosunu hem M harfine hem de metaverse’teki sonsuz fırsatlara atıfta bulunarak yarattığını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: