Genel

SEC’den yeni kripto para adımı: Özel birim genişletiliyor

single-image

Birçok kripto para odaklı şirketin Bitcoin ETF başvurusunu reddeden, birçoğunun karar aşamasını da erteleyen SEC, kripto para dolandırıcılıklarını araştırmak üzere 2017’de kurulan özel birimini genişletme kararı aldığını açıkladı. SEC, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kripto Varlıklar ve Siber Birim” adındaki oluşumuna 20 soruşturma müfettişi ve hukuk uzmanı alacağını duyurdu.

Başkan Gensler, SEC’nin bakmasını istiyor

Bilindiği üzere ABD’de uzun süredir kripto paraların hangi kurum ya da kurumlar tarafından regüle edilmesi gerektiği konusu yoğun şekilde tartışılıyor. SEC’nin yaklaşık 1 senedir başkanlığını yapan ve göreve gelmeden önce kripto paralara olumlu bakış açısına sahip olduğu belirtilen Gary Gensler ise, koltuğa oturmasının ardından sert bir tavır takındı. Gensler, kripto para evreninin “Vahşi Batı”ya benzetirken, buradaki varlıkların neredeyse hepsinin menkul kıymet statüsünde olduğunu savunuyor. Sektörde dolandırıcılık ve suistimallerin çok fazla olduğunu düzenli olarak dile getiren Gensler, özellikle merkeziyetsiz finans alanına yoğunlaşıyor.

“Dolandırıcılıklar perakende yatırımcıya yük oldu”

Kripto Varlık biriminin genişletilmesi konusunda konuşan SEC’nin yaptırımların uygulanmasından sorumlu yöneticisi Gurbir S. Grewal, yaptığı açıklamada ise kurumun birçok kez yaptığı gibi yatırımcı korunmasına değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Son yıllardı kripto para piyasalarında kayda değer bir büyüme oldu ve buradaki suistimallerin yükünü perakende yatırımcılar taşımak zorunda kaldı. Genişletilmiş olan Kripto Varlık ve Siber Birim, yatırımcıların korunmasına yönelik savaşta ön saflarda olacak. Adil ve düzenli piyasaların oluşması için bu tür kritik değişikliklerin önemi büyük”

En büyük ses getiren Ripple davası

Yapılan araştırmalar SEC’nin 2013’ten 2021 yılına kadar olan sürede yaklaşık 100 kripto para davası açtığını ve bunların çoğunun coin satışıyla ilgili olduğunu gösteriyor. Kurumun bu konuda açtığı en ses getiren dava ise 2020’nin Aralık ayında Ripple şirketine açılan ve yine satışla ilgili olan, 1,5 milyar dolarlık kayıtsız XRP satışıyla ilgiliydi.

Yaklaşık 1,5 senedir devam eden davada şu ana kadar net bir ilerleme sağlanmadı ve Gensler göreve gelmesinden bu yana, bu davayla ilgili hiçbir yorum yapmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: