Genel

Ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones’tan kriz ve kripto para vurgusu

single-image

Daha önce birçok kez Bitcoin başta olmak üzere kripto para yatırımları olduğunu belirten Paul Tudor Jones, ABD medyasından CNBC’de katıldığı programda önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin şu anda içinde bulunduğu durumu sadece birkaç kez yaşadığını belirten Jones, böyle bir dönemin içinde, ne tahvil ne de hisse senedi sahibi olmak istediğini belirtti ve gençlerin kripto paralara olan ilgisine vurgu yaptı. Ünlü yatırımcının değerlendirmeleri şu şekilde:

“Fed başkanına ‘Kendine başka bir iş bul’ derdim”

“Bence şu anki dönem Fed’in tarihi boyunca yaşadığı en zorlu dönem… 1970’li yıllardan bu yana böyle bir dönem görmemiştik. Fed başkanına bir tavsiye verecek olsam ‘Kendine başka bir iş bul’ derdim. Gerçekten keşfedilmemiş topraklardayız. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Yatırım yapmak şu an çok zor.”

“Enflasyon %3’ün üzerine kalırsa paranın alım gücü düşer”

“Açıkçası hisse senedi ya da tahvil sahibi olmayı kesinlikle istemem. Bu iki varlık sınıfı için de negatif bir durum söz konusu. Bence bundan daha kötü bir makroekonomik durum düşünülemez. Tüm bu finansal kısıtlama şartları içinde bile Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırmak durumunda… Fed bu sene belli bir plân içinde giderse, enflasyon yüzde 4’e, belki de yüzde 3’e düşebilir. Şu anda yüzde 8’den fazla… Eğer enflasyon ortalaması yüzde 3’ün üzerinde olursa, alım gücünüz de düşmeye başlar. Yüzde 2’nin altında enflasyon olduğu dönemlerde paranızın değerini ya da maaşların alım gücünü düşünmeniz gerekmez. Keşke o günlere geri dönsek…”

“Bir tarafta enflasyon diğer tarafta büyümenin yavaşlaması var”

“Şu an sermaye korunmasının en önemli olduğu dönemlerden birindeyiz. Para kazanmanın önemli olup olmadığını bile bilmiyorum. Sermayeyi korumak daha önemli çünkü, şu anda reel faiz oranları eksi %5’te duruyor ve biz bu periyodu tarihte 2 ya da 3 kere yaşadık. Birincisi İkinci Dünya Savaşı sonrasındaydı, ikincisi 1974 ve diğeri de 1978’deydi. Çok zorlu bir dönemin içindeyiz. Bir tarafta enflasyon diğer tarafta büyümenin yavaşlaması var.”

“Yeni jenerasyon kriptoya ve Web3’e giriyor”

“Şu anda bir jenerasyon bölünmesi var. Bir dijital bölünme var. Ve biz yaşlılar bu ayrımın diğer tarafındayız. Çocuklarımın arkadaşlarında da bunu görüyorum. Bu çocukların, gençlerin çoğu kriptoya giriyor, Web3’e giriyor. Bu alana adeta entellektüel bir sermaye giriyor. Kripto paralar için yükseliş düşünmemek gerçekten çok zor. Merkez bankaları ve merkezi hükumetler tabii ki kripto paraları sevmeyecek ve değişim aracı olmalarını istemeyecek. Sınırsız internet teknolojisi ve parayı geleneksel tarafın dışında tutabilme özelliği de herkesi çekiyor. Bu yüzden ben yatırımlarımın bir bölümünü kriptoya ayırdım.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: