Genel

5 sentin üzerindeki ETH işlem ücretleri kabul edilemez

single-image

Ethereum’un kurucularından ve kripto para piyasasının da en sevilen isimlerinden olan Vitalik Buterin, Ethereum işlem ücretleri konusunda iddialı bir hedef koydu. Buterin, 5 sentin altına düşmediği sürece işlem ücretlerinin kabul edilemeyeceğini belirtti ve bu yolda attıkları adımlarla ilgili de bilgi verdi.

“0.05’in altına inmeli, iyi bir ilerleme içindeyiz”

“Bankless” adlı podcast’le bilinen isimlerden olan Ryan Sean Adams, Twitter hesabından ZKSync, Arbitrum One, Loopring ve Polygon gibi bazı Ethereum ölçeklendirme platformlarını ve bu platformlardaki işlem ücretlerini paylaştı. Ethereum’un belirtildiği kadar pahalı olmadığını göstermek için yapılan bu paylaşıma ise Buterin cevap verdi:

“İşlem ücretleri 0.05’in altına inmeli. Gerçekten kabul edilebilir olması için bu rakamın altında olmalı. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, kesinlikle iyi bir ilerleme içindeyiz. Hatta ‘proto-danksharding’ bile, bir süreliğine de olsa bunu sağlayabilir”

Bilindiği üzere uzun süredir heyecanla beklenen proof of stake’e geçişin ardından Ethereum’daki ölçeklenme çok daha iyi seviyelere gelecek ve yeni özellikler de çok daha kolay şekilde uyglanabilecek. Yine de PoS’a geçişin beklenenden daha uzun sürmesi de ihtimaller arasında. Dolayısıyla Ethereum bu tür ölçeklendirme çözümlerine bağlı olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Buterin’in Kasım ayında teklif ettiği EIP-4488 de, EIP-4844 gibi, Ethereum ölçeklendirme çözümlerinin zaten düşük olan işlem ücretlerini daha da azaltmayı hedefliyor.

Ethereum’daki işlem ücretleri son olarak Yuga Labs’in Otherside NFT’lerinde tartışma konusu olmul ve kullanıcılar Otherdeeds NFT’lerini almak için toplamda 60 bin ETH’lik işlem ücreti ödemişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: