Genel

ABD Hazine Bakanı Yellen, Senato’da UST bahsini açtı

single-image

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, algoritmik sabit coin UST’nin son birkaç gündür piyasayı adeta sallayan değer kaybının ardından regülasyon çağrısında bulundu.

Bir kez daha sabit coin yasası istedi

Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşan Yellen, burada sabit coin’lerle ilgili yasa çıkarılmasının önemini bir kere daha vurguladı. Bakan şöyle dedi:

“Bu sabah Wall Street Journal’da, Terra UST olarak bilinen sabit coin’in çok sert bir değer kaybı yaşadığını okudum. Ve bu olay şunu da gösteriyor ki, bu hızlıca büyümekte olan ve finansal istikrara tehdit oluşturan ürüne karşı uygun bir kontrol yapısı yaratmalıyız.”

Yellen, göreve geldiği günden bu yana Bitcoin gibi kripto paralardan çok sabit coin’lerin taşıdığı risklere dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bu konu hakkında ABD Hazine Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarının geçen yıldan beri çalışma içerisinde oldukları biliniyor. Ekim ayında bakanlık, sabit coin’lerle ilgili bir rapor da yayımlamıştı. Bu raporda, Kongre’nin bir an önce sabit coin’leri regüle eden kanunları çıkarması gerektiği belirtilmiş, bazı sabit coin hareketlerinin sistematik risk olarak tanımlanması istenmişti. Ayrıca sabit coin çıkaran şirketlerin bankalarla aynı regülasyon kurallara tabi olmasının uygun olacağı kaydedilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed’den sabit coin açıklaması

UST’nin 1 dolar olması gerekirken piyasadaki düşüşle beraber 0.60 dolara kadar geri çekilmesi, halihazırda tartışılan sabit coin’leri tekrar gündemin üst sırasına taşıdı. UST, algoritmaya dayalı olmasıyla USDT ve USDC’den farklı olsa da yaşananlar sabit coin’ler için soru işaretleri oluşturdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: