Genel

Michael Saylor’dan ‘margin call’ endişelerine yanıt

single-image

Bilançosunda 130 bine yakın BTC bulunduran MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in 21 bin doların altına düşmesi halinde MicroStrategy’nin teminat tamamlama çağrısı (margin call) ile karşı karşıya kalacağı ve bu nedenle Bitcoin satmak zorunda kalabileceği endişelerine yanıt verdi.

Saylor, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, MicroStrategy’nin fiyat 3 bin 562 dolara düşene dek böyle bir durumla karşılaşmayacağını ifade etti. MicroStrategy’nin şu anda 205 milyon dolarlık vadeli kredisi olduğunu, bu krediye karşılık teminat olarak da 410 milyon dolar tutması gerektiğini ifade eden Sayor, şirketin henüz herhangi bir şekilde teminat olarak kullanmadığı 115 bin 109 BTC’si bulunduğunu hatırlatı.

Ne söyleniyordu?

Bilindiği üzere MicroStrategy, bilançosunda en çok Bitcoin bulunduran halka açık şirketi. ABD’li kurumsal yazılım şirketi, son rakamlara göre bilançosunda 129 bin 218 BTC tutuyor. Bu Bitcoin’lerin, 4 bin 167 BTC’lik kısmı, Silvergate Bank’tan alınan 205 milyon dolarlık krediyle satın alınmıştı.

Bitcoin fiyatının 21 bin dolara düşmesi halinde MicroStrategy’nin krediyi ödemek için Bitcoin satmak zorunda kalacağı, bunun da fiyatta düşüş getirebileceği öne sürülmüştü. Bu iddia, esasında MicroStratgy’nin finans yöneticisi Phong Le’nin geçtiğimiz hafta şirketin mali sonuçlarının tartışıldığı telekonferans görüşmesindeki ifadelerine dayandırılıyordu. Lee, Bitcoin fiyatının 21 bin doların altına düşmesi halinde MicroStrategy’nin teminat olarak daha fazla Bitcoin vermek zorunda kalacağını söylemişti.

Şirket hisseleri sert düştü

Bitcoin’de son günlerdeki düşüş nedeniyle MicroStrategy’nin hisseleri de büyük değer kaybına uğradı. 6 Mayıs günü 294 dolardan kapanan hisse, dünü ise 219 dolar seviyesinde kapattı.

Bitcoin’i ilk kez 11 bin dolardan almıştı

MicroStrategy, ilk Bitcoin alımını 2020 yılının Ağustos ayında yapmıştı. Şirket, 21 bin 454 BTC’ye karşılık 250 milyon dolar ödemişti ve BTC başına maliyet ise 11 bin 600 dolardı. Sonrasında Bitcoin alımlarına devam eden şirketin bugün ortalama maliyeti 30 bin 700 dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: