Genel

Luna Vakfı’nın 80 bin BTC’sinin akıbeti: İşlemlerin izi sürüldü

single-image

Bu hafta, kripto para piyasası için kuşkusuz tarihi bir hafta oldu. UST’nin dolardan ayrışması ve devamında LUNA’da görülen büyük çöküş, tüm piyasayı derindene etkiledi. Geçen ay 120 dolardan işlem gören LUNA, 0.00000112 dolara kadar düşerken normal şartlarda 1 dolar olması gereken UST ise 0.04 dolara geriledi. Sonuç olarak LUNA ve UST sahipleri, milyarlarca dolar zarar etti.

Terra ekosisteminin büyümesini desteklemek için kurulan ve kar amacı gütmeyen Luna Vakfı (LFG), bilindiği üzere, UST’yi rezerv varlık olarak desteklemesi için 10 milyar dolarlık Bitcoin satın alacağını duyurmuştu. LFG, Ocak ve Mayıs ayları arasında 3.5 milyar dolar değerinde 80 bin 394 BTC satın aldı.

UST’nin dolardan ayrışmaya başlaması ve değerinin 1 doların altına düşmesinden sonra LFG, Bitcoin rezervlerini elden çıkarmaya, Bitcoin’lerle UST satın almaya başlayacağını bildirmişti. Akabinde elde tutulan Bitcoin rezervleri, açık piyasada satılmaya başlandı. Bu esnada UST’nin değeri yine düşmeye devam etti. İşte bu durum, LFG’nin gerçekten Bitcoin rezervlerini kullanıp kullanmadığı sorusuna yol açtı.

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, LFG’nin Bitcoin’lerini izini sürdü. LFG’nin 9 Mayıs günü 52 bin 189 BTC’yi birkaç işlemle ABD merkezli kripto para borsası Gemini’de bulunan bir hesaba taşıdığı tespit edildi.

LFG, UST rezervi olarak tutulan Bitcoin’lerin 52 bin 189 BTC’lik kısmını, çok sayıda işlemle Gemini’a aktardı.

Geride 28 bin 205 BTC kaldı. Bunlar da 10 Mayıs günü TSİ 04.00’te tek işlemle Binance’deki bir hesaba gönderildi. Tüm bu Bitcoin’lerin hesaplara taşındıktan sonra satılıp satılmadığının net tespiti ise mümkün değil fakat satıldıkları varsayılıyor.

BTC’lerin kalan 28 bin 205 BTC’lik kısmı ise Binance’e aktarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Do Kwon’dan yeni açıklama: Hiçbir satış yapmadım

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: