Genel

Morgan Stanley analistleri uyardı: NFT ve metaverse’e dikkat

single-image

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, 12 Mayıs tarihli bir araştırma raporu yayımladı ve merkeziyetsiz finans, NFT’ler ile sabit coin’lerden yaşanan ciddi zararlara değindi.

“Gerçek kullanıcı talebi sınırlı”

Banka analistlerinin raporunda, Bitcoin’de Nisan ayından bu yana gelen %40’lık düşüşün artık hisse senetleri piyasalarıyla ilişkilendirilmemesi gerektiği belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

“Abartılan ve yüksek getirili olduğu iddia edilen merkeziyetsiz finans ve kripto para destekli sabit coin’ler şu anda kitleler halindeki insanları ciddi şekilde zarara uğratmaktadır. Bu durum bize, yüksek fiyatların aslında önemli derecede spekülasyonla oluştuğunu ve gerçek kullanıcı talebinin çok sınırlı olduğunu gösteriyor”

“İnsanlar daha yüksek fiyata satma amaçlı aldı”

Raporda metaverse arazileri ile NFT’lere de değinildi ve bu tür varlıklara yatırılan büyük miktar paraların kullanım alanından sebepli değil, sadece daha yüksek fiyata başka kişilere satma amaçlı olduğu yazıldı:

“Bu tür varlıklara yatırım yapılmasının sebebi sadece başka kişilere daha yüksek fiyata satılacağına olan inançtı”

“UST çöküşü, fiyatların nerede olması gerektiği konusu tartışmaya açtı”

Banka analistleri UST çöküşüne de kayıtsız kalmadı. Analistler Kasım ayından bu yana düşen piyasanın bu olayla birlikte büyük şok yaşadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para destekli sabit coin’ler, merkeziyetsiz finansın içinde inşa edilen yüksek kazanç getiren sistemin önemli bir parçası oldular. Son yaşanan olay ise, piyasa belirsizliğinin ve istikrarsızlığının artmasına yol açtı. İnsanlar, kripto para fiyatlarının aslında hangi seviyede işlem görmesi gerektiği konusunda yeniden değerlendirme yapmaya başladılar”

Banka analistleri, kripto para evreninin şu anda en spekülatif alanları olarak betimlediği bu yatırım ürünlerinin şu anda Fed’in faiz kararını ciddi şekilde takip ettiğini yazdılar.

“Müşteriler sabit coin’leri soruyor”

Morgan Stanley raporunda son olarak ise, banka müşterilerinin UST olayından sonra, sabit coin’lerin dolara olan dengesinin bozulması ya da kripto piyasalarında daha fazla fiyat düşüşü yaşanmasının, daha geniş finansal piyasalarda sistematik bir risk oluşturup oluşturmadığını sordukları belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: