Bitcoin

Bu Seviyeye Dikkat: Bitcoin Madencileri Satış Yapabilir!

single-image

Bitcoin (BTC), baskı altındaki fiyatların kârlılığı etkileme tehdidi oluşturması nedeniyle bu ay madencilerini zor durumda bırakıyor olabilir.  En son veriler, hem daralan kâr marjlarını hem de madencilerin ilk yatırımlarını telafi etmek için daha uzun süre beklediklerini gösteriyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve madenci üretimi karşı karşıya

Bitcoin madencileri, BTC/USD tüm zamanların en yüksek seviyelerinden aşağı inerken büyük dağıtımda büyük ölçüde uzak dururken, manzara şimdi belirsiz görünüyor. On chain analiz platformu CryptoQuant’tan yapılan hesaplamalar, madencilerin üretim fiyatının – tek bir Bitcoin madenciliğinin maliyetinin – mevcut spot fiyatın bulunduğu yerde olabileceğini ortaya koyuyor. Hash rate’in aslan payına ev sahipliği yapan Kuzey Amerika’daki madenciler için “ham” maliyetler BTC başına 22.000 dolar civarında olabilirken, ek maliyetler toplamı 30.000 doların üzerine çıkarabilir. Cryptoquant analisti Julio Moreno, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencileri için maliyet temelinin, çıkarılan BTC başına 22 bin dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu tahmin, madencilik ve S&A harcamalarının doğrudan maliyetini içerir. Amortisman ve amortisman ücretlerini içermiyor. Amortisman ve amortisman ücretleri dahil edilirse, Bitcoin madenciliği için maliyet temeli yaklaşık 30 bin dolar, temelde mevcut Bitcoin fiyatıyla aynı seviyede.

Kapitülasyon korkuları devam ediyor

Madenciler arasında bir “kapitülasyon” olayının spot fiyatının bozulmasına ilişkin korkular bir konuşma noktası olmaya devam ediyor. Ancak şimdiye kadar, yalnızca 24.000 doların altındaki Mayıs düşüşü, madencilik topluluğundan gözle görülür bir tepki gördü. CryptoQuant analisti, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Verilerimiz, Mart 2022’de madencilerden borsalara Bitcoin akışının arttığını ve ardından Mayıs ayının ilk haftasında akışlarda keskin bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, bazı madencilik şirketleri tarafından 2022’nin ilk çeyreğinde bildirilen Bitcoin satışıyla uyumlu. Ayrı veriler, Ocak ayında madencilerin üretim maliyetinin yaklaşık 34.000 dolar olduğunu gösterdi.

Bitcoin madencisinin yatırım getirisi Mayıs ayında genişliyor

Devam eden madencilik firması Luxor’un Hashrate Index metriği daha ilginç veriler üretti. ASIC madenci verimliliğine göre terahash başına ABD doları cinsinden cari fiyatı gösteren endeks, bu maliyet alanının Aralık 2021’den bu yana kademeli olarak azaldığını doğruluyor. Aynı zamanda, Twitter kullanıcısı XBTJames’in bulguları, ortalama bir katılımcının yatırım getirisinin (ROI) genişlediğini görerek kâra girmesi için geçen süreyi gösteriyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen yıl ‘Çin Yasağı’ ASIC yangın satışından bu yana yatırım getirisine ulaşma süresi istikrarlı bir şekilde artıyor. ASIC’lerde dolar fiyatlandırması düşerken, BTC’deki satış ve zorluktaki artış, madencilik kârlılığını ciddi şekilde etkilemek için bir araya geldi. XBTJames, yeni piyasa oyuncuları ve hashing yeteneklerini genişletmek isteyenler de dahil olmak üzere madencilerin acısını azaltmak için daha yüksek BTC fiyatlarına ihtiyaç duyulacağını da sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: