Bitcoin

Bu Olay Bitcoin Fiyatını 10 Bin Dolara Götürür!

single-image

Kripto borç verme platformu Celsius, tasfiye edilen pozisyonların CEL fiyatını düşürmesini önlemek için hamleler yapıyor. Buna göre DeFi projesi, en büyük likidite havuzlarına sahip olan MakerDAO’ya daha fazla Bitcoin ekledi.

Celsius ayakta kalmak için çalışıyor

Celsius, yakın zamanda platformundaki para çekme işlemlerini askıya aldı. Buna göre önde gelen DeFi projesi, son dönemde ciddi likidite sıkışıklığı çekiyor. Ayrıca zincir içi verilere göre, platformun daha fazla kripto tasfiyesi görmesi BTC fiyatına bağlı. Buna göre Bitcoin fiyatı 16.852 dolara ulaşırsa, Celsius 520 milyon dolar değerindeki pozisyonların tasfiyesini görecek. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin fiyatı, şu anda 22 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Ancak, lider kripto para birimi yükselen satış baskısıyla mücadele ediyor.

Bitcoin için bir felaket kapıda

Eğer Bitcoin fiyatı 16.852 dolara düşerse, Celsius büyük bir tasfiye yaşayacak. Buna göre Celsius tarafından, açık pozisyonlara toplam 520 milyon dolarlık BTC satılacak. Böyle bir senaryoda, BTC fiyatının büyük bir çöküş yaşaması muhtemel. Bunun nedeni, tasfiye edilmesi beklenen Bitcoin miktarının çok yüksek olması. Böyle bir tasfiye, lider kripto para birimi için felaket olacak.

Ancak Celsius, bu senaryonun gerçekleşmemesi için yoğun çaba sarf ediyor. Önde gelen borç verme platformu, son 24 saat içinde pozisyonuna büyük miktarda Bitcoin ekledi. Şimdiye kadar Celsius, konumunu güçlendirmek için BTC’nin DeFi eşdeğeri olan 3000 Wrapped Bitcoin satın aldı. Ancak platformun pozisyonunu korumasını Bitcoin’in değeri belirleyecek. Buna göre yukarıda bahsedilen 16.852 doların altına bir düşüş, Celsius ve BTC için felaket olacak. Seviye aşılırsa, platform muhtemelen iflasla yüzleşecek. Ayrıca yatırımcılar, fonlarının neredeyse tamamen kaybedilmesi gibi acı bir durumla karşı karşıya kalacak.

Bitcoin fiyatının 10 bin doların altını görmesi mümkün

Celsius’ta yaşanacak bir tasfiye, potansiyel olarak bir Bitcoin fiyatını 10 bin doların altına götürebilir. Celsius krizinde yalnız da değil. Daha fazla token satın almak için Bitcoin portföyünden yararlanan Microstrategy, BTC fiyatları daha da düşerse 1 milyar dolarlık tasfiye ile karşı karşıya kalacak. Popüler kripto para analisti TheCryptoLark konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kitlesel tasfiye riski, şu anda kripto için çok acı verici bir flaş çöküşe neden olabilecek en büyük tehlikelerden biri! Çok daha fazla teminat gösterilmediği müddetçe, Bitcoin ve Ethereum’daki birkaç milyar doların, umutsuzca zayıf pazarlara satılması mümkün!”

Bitcoin (BTC)

Krizi stETH tetikledi

Stake edilen Ethereum’un tokenize hali olan stETH’de yakın zamanda bir depping gerçekleşti. Depping, stETH’nin Ether fiyatına sabitliğini kaybetmesi anlamına geliyor. Celsius platformu oldukça fazla stETH’ye ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, Celsius platformunda yaşanan krizin ana sorumlusu olarak stETH yer alıyor. stETH, doğrudan Ethereum ile alakalı değil. Ancak, yatırımcılar daha fazla kayıptan korktuğu için her iki tokende de panik satışı yaptı.

Ani fiyat düşüşü, Celsius’un bilançosunun değerinde büyük bir düşüşe neden oldu. Böylece platform, tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya kaldı. Celsius daha sonra para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldı. Ancak platform, stETH gibi potansiyel olarak değişken tokenlerde, müşteri fonlarıyla riskli staking yapması nedeniyle eleştirilerin odağı haline geldi. Celsius, son Terra kazasında 500 milyon dolardan fazla fon kaybetmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: