Bitcoin

32 Coinim Var! İçinde Bu Altcoin Projeleri Var

single-image

Shark Tank yatırımcısı Kevin O’Leary, kripto düzenlemesinin endüstriyi nasıl yeni zirvelere taşıyabileceğini özetliyor. Ayrıca sepetindeki altcoin projelerini ve kripto yatırım stratejilerini paylaşıyor.

Bitcoin ve altcoin düşmanlığından savunuculuğuna geçiş süreci

2019’da Kevin O’Leary, CNBC’de Bitcoin’i ‘çöp’, ‘işe yaramaz bir para birimi’ olarak nitelendirdi. Konu Bitcoin yatırımı olduğunda, “Burada ham spekülasyondan başka bir şey yok. Bir kumarhanede paramı siyaha veya kırmızıya yatırmamdan farkı yok,” dedi.

Kevin O’Leary, Bitcoin boğası Anthony Pompliano’ya Bitcoin ile ilgili şunları sordu: “İnsanlar buna gerçek para yatırdıklarında faiz almıyorlar. Bununla vergilerini ödeyemiyorlar. Düzenleyiciler bundan hoşlanmıyor ki bu da uyum için her zaman sorun teşkil ediyor. Uzun vadeli değer nerede?”

BTC

Ancak o zamandan beri, O’Leary kripto konusundaki fikrini tamamen değiştirdi. Aslında, O’Leary vokalist bir kripto boğası haline geldi. Kısa süre önce Washington DC’deki Kongre üyelerini kripto için ziyaret etti. Şu anda Senatör Lummins’in endüstri adına Kongre’ye lobi yapmak için kripto yasa tasarısının esasını tartışıyor.

O’Leary kısa süre önce, piyasadaki son düşüşe rağmen kripto hakkındaki iyimserliğini paylaştı. Neden açık düzenleyici çerçeveler uygulandığında kriptonun ‘ekonominin 12. sektörü’ haline gelebileceğini düşündüğünü söyledi.

Kripto piyasası için düzenleme neden önemli?

Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere kripto, büyük ölçüde sektördeki düzenleyici gözetim eksikliğinden dolayı, geleneksel olarak finans dünyasının uç bir yönü olarak görülüyor. Daha geçen yıl SEC Başkanı Gary Gensler, kriptoyu yatırımın ‘vahşi batı’sı olarak nitelendirdi. Ayrıca kriptonun daha fazla yatırımcı korumasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

O’Leary için, kriptonun kendisini fikrini değiştirmesini sağlayan yetkililer tarafından düzenlendiğini görebilmesi gerçeğiydi. Ünlü milyarder, “Beni döndüren, beni tamamen değiştiren şey, Kanadalıların OSC’nin uyumlu bir platform olan bir bayi komisyoncusuna bağlı ilk kripto borsası lisansını vermesiydi,” diyor.

Altcoin

O’Leary, Kanada’daki düzenlemenin diğer ülkeleri kendi kripto kurallarını benimsemeye teşvik edebileceğini söyledi. Düzenleme, kripto yatırımcılarını korumak için önemli. Bununla birlikte, O’Leary’yi gerçekten heyecanlandıran şey farklı. O, düzenleyici gözetimin, dünya sermayesinin çoğunluğunun tutulduğunu söylediği yerde, egemen servet fonlarının ve emeklilik planlarının yatırım yapmaya başlamasına izin veren net kurallar oluşturmasından heyecanlanıyor.

Altcoin yatırım stratejileri: Çeşitlendir ve kullanım durumuna bak

O’Leary’nin yatırım stratejisi iki ana konsepte dayanıyor. İlki, kripto yatırımlarınızı çeşitlendirmek. İkincisi ise kripto altyapısı inşa eden şirketlere odaklanmak. Ünlü milyarder şunları söylüyor:

32 pozisyonum, 32 altcoin projem, 32 farklı tokenim var. Önümüzdeki beş yıl içinde hangilerinin kazanacağına dair hiçbir fikrim yok. Ama hepsinin kazanmasına ihtiyacım yok. Kazanmak için sadece birkaç tanesine ihtiyacım var. Çeşitlendirmenin anlamı bu.

Altcoin

Hangi altcoin projeleriyle ilgileniyor?

O’Leary’nin yatırım yaptığı belirli kripto para birimleri arasında, Bitcoin ve Ethereum, Solana ve Polygon yer alıyor. O’Leary, yatırımlarının çoğunda bu altcoin projelerine odaklandığını söylüyor. O’Leary daha sonra altyapı bahislerinin kripto yatırım tezi için neden önemli olduğuna inandığını açıklıyor:

Altyapıya bazı yatırımlar yaptım. Bilirsiniz, altına hücumla ilgili o eski atasözü. Altın bulmaya çalışmaktansa kazma, kürek ve kot pantolona sahip olup satmanız daha iyiydi.

O’Leary, harika çocuk Sam Bankman-Fried tarafından kurulan kripto borsası FTX’in yatırımcısı ve ücretli sözcüsü. FTX’i denetçilerinin kullanmasına izin verdiği ‘ilk uyumlu kurumsal platform’ olarak nitelendiriyor. O’Leary aynı zamanda stablecoin USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle’ın da yatırımcısı. Ve Kanadalı bir kripto ticaret platformu olan WonderFi ile ilgileniyor. Ünlü milyarder, şunları ifade ediyor:

Kullanmadığım projelere yatırım yapmam. Bir ürün ya da kripto ürünü ya da her neyse umurumda değil. Beni bu çok spekülatif tokenlerin çoğunda görmüyorsunuz. Çünkü onları kullanmıyorum.

kripto

Kripto için 2023 ve ötesi

O’Leary, Amerikan ara seçimlerinden önce pek netlik görmüyor. Bununla birlikte Meclis karara bağlandıktan sonra Kongre’nin dikkatini kripto para politikası belirlemeye çevireceğini söyledi. Özellikle, O’Leary, stablecoin’lerin kripto dünyasının düzenlenmesi gereken ilk sektörü olması gerektiğini düşünüyor. Bu düzenlemelerin nasıl olması gerektiği hakkında bazı fikirleri var. Konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Şunun gibi görünecek: Altındaki varlıklar üzerinde 30 günlük denetim. İstediğiniz herhangi bir stablecoin’i getirebilirsiniz. Ancak 30 günlük bir denetim olacak. 12 aydan uzun bir süre boyunca tokeni veya altcoin’i destekleyen varlık yok. Dolayısıyla, T-bono kullanacaksanız, kısa süreli olmalı. Muhtemelen ortalama altı aylık olmalı. Bu bir para piyasasına çok benziyor.

stablecoin

O’Leary, son birkaç ayda dijital yatırımları ezen ayı piyasasına rağmen, kripto hakkında olumlu bir notla tartışmayı sonlandırıyor. Ünlü milyarder, şunları kaydediyor:

Ne olacak? Bence kripto değerinde ikili bir artış elde edersiniz. İnsanlar politikayı bile algıladığı anda ve bu Ocak, Şubat ve Mart aylarında bir gün olacak. Öyleyse ondan önce pozisyon almak istiyorum. İnternetin ilk günlerinde olmak gibi bir şey. Aynı şey burada da oluyor. Uzun vadede, bu harika bir yatırım ama oynaklığı fazla.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: