Bitcoin

Bitcoin Satacağız! Bu Seviyede Duracağız

single-image

Kripto alanındaki balon sönmeye devam ettiği sürece, Bitcoin çok daha düşük fiyat seviyelerini görecektir. Uyarıyı dünyaca ünlü bir stratejist yaptı. Dünyanın en iyi kripto para biriminin 13.000 dolara kadar düşeceği konusunda yatırımcıları uyardı. Ayrıca BTC ve altcoin varlıklarını satmaya tam gaz devam edeceklerini söyledi. 13.000 dolara bir düşüş, mevcut fiyat seviyelerinden %40 civarında bir düşüş anlamına geliyor.

Bitcoin satmaya devam edeceğiz

Absolute Strategy Research’ün kurucu ortağı ve baş yatırım yetkilisi Ian Harnett Salı günü bir demeç verdi. “Squawk Box Europe”a katılan stratejist, Bitcoin ve kripto para piyasası hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Buna göre stratejist, “Bu tür kripto para birimlerini satmaya devam edeceğiz” dedi. Ardından dijital varlıkları yerden yere vurdu:

“Kripto paralar, gerçekten bir likidite oyunundan ibaret. Bulduğumuz tek şey, bunun ne bir para birimi ne de bir emtia olduğudur. Ayrıca BTC, kesinlikle bir değer saklama aracı değildir.”

Görünüşe göre Harnett, kripto para piyasasının daha da düşmesini bekliyor. Stratejist, “geçmiş kripto rallilerinin Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerinden ortalama %80 düşme eğiliminde olduğunu gösterdiğini” ifade etti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere BTC, 2017 yılında 30 bin dolara ulaştı. Bunun ardından 2018 yılında 3 bin dolara kadar geriledi. Bu nedenle, stratejistin yorumunun doğru olduğu söylenebilir.

BTC bu seviyelere düşene kadar satacağız

Stratejiste göre Bitcoin, 2022’de de yukarıda bahsedilene benzer bir düşüş yaşayacak. Bilindiği üzere token, 2021 yılındaki kripto patlamasında 69 bin dolara yükselerek yeni ATH yapmıştı. Harnett, bu sene düşüş gerçekleşirse, BTC fiyatının ulaşacağı fiyat aralığını açıkladı. Buna göre lider kripto para biriminin, bir temel destek alanı olan 13 bin dolara geri çekilmesi mümkün. BTC ve altcoin’lerin değerinin likiditeyle doğru orantılı olduğunu belirten analist şunları aktardı:

“Likiditenin çok olduğu bir piyasada, kripto paralar iyi durumda. Şu anda merkez bankaları bu likiditeyi çekiyor. Bu nedenle, kripto piyasasının aşırı baskı altında olduğunu görüyorsunuz.”

Kripto paralar çöküşte

Merkez bankaları gevşek bir para politikasına sahip olduklarında, kripto paraların fiyatları patlama yapıyor. Ancak, durum tersine döndüğünde ve faiz oranları yükseldiğinde fiyatlar orantılı olarak düşüyor. Geçen hafta FED, kredi faiz oranını 75 baz puan yükseltme kararı aldı. Bu, ABD FED’in 1994′ten bu yana yaptığı en büyük faiz oranı yükseltmesiydi. Kararın ardından Avrupa’daki merkez bankaları da faiz artışına gitti. Bunun sonucunda Bitcoin gibi riskli varlıklar büyük değer kaybı yaşadı. Kripto para piyasasının toplam değeri sadece bir hafta içinde 350 milyon dolar düştü. Lider kripto para birimi ise son 24 saatte %5 düşüş yaşayarak 20 bin dolara geriledi. BTC şimdiye kadar, değerinin yarısından fazlasını sildi.

Aslında piyasa, FED faiz artışına gitmeden önce de iyi bir durumda değildi. Terra’nın tokenleri LUNA ve UST’nin çöküşü, piyasayı büyük oranda sarstı. Yatırımcılar, projelere duyduğu güveni kaybetti. LUNA ile birlikte 60 milyar dolar, birkaç gün içinde piyasadan silindi. Son olarak, stake edilen Ethereum’u temsil eden stETH’nin UST’ye benzer bir fiyat hareketi sergilemesi, işleri daha kötü hale getirdi. stETH’nin de-peg yaşaması, Celsius ve Three Arrows Capital gibi büyük firmaların sorunlar yaşamasına neden oldu. Hatta bu iki firma, iflasın eşiğinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: