Bitcoin

Bu 2 Olay Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Ciddi Sarsabilir!

single-image

Bitcoin, SHIB ve altcoin’ler, uzun süredir kademeli olarak düşüyor. Bununla birlikte Celsius, 3AC ve Terra gibi krizler ve çöküşler, piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Şimdiyse bu krizlere 2 yeni olay daha eklendi. Peki kripto para piyasasını ve fiyatları nasıl etkileyecekler?

Solana mahkemeye gidiyor

Kaliforniya merkezli bir SOL yatırımcısı olan Mark Young, Solana geliştiricilerine karşı dava açtı. Buna göre yatırımcı, SOL’larının ‘kayıtsız menkul kıymetler’ olduğunu iddia ediyor. Dava, Solana Labs, Solana Vakfı ve projenin kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun sanık olduğunu söylüyor. Davayı açan SOL yatırımcısı ise Solana geliştiricilerinin, SOL için ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Young’un iddiası, ABD’deki senatörlerin, Bitcoin ve altcoin’leri düzenleyen bir yasayı sunmasının ardından geldi. Tasarı, kripto paraların SEC yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kapsamına alınmasını istiyor.

Bununla birlikte Young’un iddiaları, yukarıdakilerle bitmiyor. Dava, Solana geliştiricilerinin toplam dolaşımdaki SOL arzını kasıtlı olarak yanıltan açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Nisan 2020’de Solana, ilk ICO’sunda, geliştiricilere SOL projesini tanıtmak için fon sağladığını söyledi. Davacıya göre bahsedilen promosyon haberleri, ne olduğu belirsiz bir altcoin’i, önde gelen bir kripto paraya dönüştürdü. Bu arada, Solana (SOL) fiyatı son 7 günde %16,44 artışla bu hafta iyileşme gösterdi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, SOL fiyatı son 24 saatte %3,04 artışla 37,80 dolardan işlem görüyordu.

Önde gelen Bitcoin borsası, alacaklılarına geri ödeme yapacak

Mt. Gox Trustee, feshedilmiş kripto para borsasının alacaklılarına geri ödeme yapacaklarını duyurdu. Bir zamanlar en büyük kripto borsası olan Tokyo merkezli Mt. Gox, tüm ticareti askıya aldı ve Şubat 2014’te çevrimdışı oldu. Borsa, zamanında 500 milyon dolar değerinde toplam 850.000 Bitcoin kaybetmişti. Şimdi, tam 8 yıl sonra, bu Bitcoin’lerin bir kısmını kurtardılar. Mütevelli, şu anda 141.686 BTC, bir miktar nakit ve diğer Bitcoin Cash paralarına sahip. Bu erişilebilir Bitcoin’lerin mevcut fiyat itibariyle değeri yaklaşık 3 milyar dolar.

Mütevelli, alacaklılara geri ödemelerini nasıl almak istediklerini de belirtti. Ancak, şimdi daha büyük soru ortaya çıktı. Alacaklılar BTC’lerini elde ettikten sonra, bunları tutacak mı, yoksa satacak mı? Mt. Gox Şubat 2014’te feshedildiğinde, Bitcoin’in fiyatı 600 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Bu BTC sahipleri halihazırda mevcut fiyattan 36 kat kârda oturuyorlar. Buna göre alacaklıların, BTC’yi açık piyasada satma olasılığı çok yüksek. Bloomberg’e konuşan kripto yatırımcısı Aaron Brown, satışların BTC fiyatını aşağı çekebileceğini söyledi.

Bitcoin için satış baskısının devam etmesi muhtemel

Son çeyrekte Bitcoin ve genel kripto alanında acımasız bir düzeltme oldu. 2022’nin ikinci çeyreğinde, kötüleşen makrolar, Terra çöküşü, büyük tasfiyeler, kripto firması iflasları gibi çeşitli faktörler nedeniyle Bitcoin’in değeri yarıya düştü. Sonuç olarak, BTC üzerinde kalıcı bir satış baskısı var. Ayrıca, cüzdanlarında büyük miktarlar tutan Bitcoin madencileri, işletme maliyetlerini karşılamak için BTC varlıklarını satıyor. Bazı büyük BTC madenciliği oyuncuları hâlâ satış yapmadı. Ancak gelecekte bunu yapmaları muhtemel. BTC madencilik devi Marathon, şu anda 10.055 BTC’den fazlasına sahip olduğunu söyledi. Ayrıca, Ekim 2020’den beri satış yapmadığını ifade etti. Ancak, Bitcoin’in üretimi yakın gelecekte artacak gibi duruyor. Bu nedenle, işletme maliyetlerini karşılamak için varlıklarının bir kısmını satabileceğini de sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: