Bitcoin

Bitcoin (BTC) Dibi Gördü Mü? İşte Önemli Analiz!

single-image

Kripto para meraklıları, genellikle uzun vadeli ve kısa vadeli yatırımcılar hakkında konuşuyor. Ancak önemli bir soru var, uzun vadeli sahipler teslim oldu mu, yani yatırımlarını çekti mi? Zincir içi terimlerle, uzun vadeli bir yatırımcı, Bitcoin (BTC)’i 155 günden fazla tutan bir adres anlamına gelmektedir. Uzun vadeli sahiplerin hala oyunda olup olmadığını analiz etmek için, en çok kullanılan Bitcoin zincir göstergelerinden birisi ise ”Uzun Vadeli Tutucu SOPR” (LTH-SOPR)’dur. Peki lider kripto para birimi BTC dip seviyeleri gördü mü?

SOPR Nedir? Bitcoin boğa piyasası için neden önemlidir?

Harcanan Çıktı Kar Oranı veya SOPR, bir adresin şu anda değerlemesi ile oluşturulduğu sırada değerlemesi arasındaki orandır. Başka bir deyişle, BTC’nin satın alma sırasında aynı şekilde kar elde ettiği zamanki ABD Doları değeridir. Bu gösterge bize herhangi bir zamanda kaç adresin veya sahibinin kar ettiğini gösterir. Kaç tanesinin uzun vadeli ve kaçının kısa vadeli olduğunu görebiliriz. Temel olarak, Uzun Vadeli Tutucu SOPR’yi düşündüğümüzde, uzun vadeli sahiplerin karlılığı hakkında bir fikir ediniriz. Bu göstergeye aşağıdaki grafikte bakabilirsiniz:

bitcoin

Bu verilerin yorumlanması piyasa koşullarına göre değişmektedir. Bununla birlikte, LTH SOPR kısa vadeli yatırımcıları ve olay tabanlı oynaklığı ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. LTH-SOPR değeri 1’in üzerine çıktığında, uzun vadeli sahiplerin kar için sattıkları (kar elde ettikleri) anlamına gelir. SOPR, kitlesel olarak kar elde etmek boğa koşusuna mola verdirse de, organik bir fiyat keşif mekanizmasının yerinde olmasını sağlar. Aksi takdirde, Bitcoin piyasasında, küçük bir zaman diliminde bile ani yükselişler ve devasa düşüşler görürdük. Ayrıca, SOPR yatırımcıların güven seviyelerini istikrara kavuşturmak için de çok önemlidir.

SOPR Ayı Piyasasını Nasıl Etkileyebilir?

Bir ayı piyasasında bile, volatilite vardır. Örneğin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin 18 bine düştü ve bir hafta içinde 21 bine yükseldi. Ayrıca, bir ayı piyasasında kar elde etmek, ayı koşusunun uzamasına neden olur. Piyasa şu anda kurum odaklı olduğundan, uzun süreli bir ayı piyasası, kurumsal bir portföydeki varlıkların düşük performans göstermesi anlamına gelir. Bu dalgalanma etkilerine neden olabilir ve hatta daha fazla ayı davet edebilir.

LTH-SOPR değeri 1’in altına düştüğünde, sahiplerin bir zarar için satış yaptığını (zararları gerçekleştirerek) söylüyor. Yatırımcıların fiyatların daha da düşeceğinden korktuğunu gösteriyor. Ayrıca, uzun vadeli kar sahiplerinin hiç satış yapmadıklarının da işareti olabilir!

Bitcoin için LTH-SOPR’nin mevcut durumu

Mevcut LTH SOPR göstergesi 0,6’dır. Bu, uzun vadeli sahiplerin zararda olduğu ve agresif bir şekilde satış yapmayacağı anlamına gelir. Genellikle, 0,5’in altındaki LTH-SOPR değerleri piyasa dibini gösterir. 2018 ayı piyasasında, piyasa dibi 0,47 seviyesindeydi. Mantıksal olarak, 0,53-0,55’lik bir SOPR değeri (piyasa değerindeki değişim göz önüne alındığında) 2022 ayı piyasasının dibini oluşturabilir.

Bitcoin Fiyatı İçin Eylül, Ekim ve Kasım Tahminleri Çıktı!

Peki, alt bölgeye yakın mıyız? Muhtemelen. Ancak güçlü bir toparlanma makroekonomik koşullara bağlı olacaktır. Bir faiz artırımı Bitcoin düşüşlerine neden olabilir. Ancak emin olun, fiyat keşfi er ya da geç gerçekleşecek. Şimdilik, ”dolar maliyet ortalaması” ileriye dönük en iyi yoldur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: