Bitcoin

Bitcoin, SHIB Kapitülasyonu Bitti mi? Short’çular Ne Yapıyor?

single-image

Kripto piyasasında bir süredir Bitcoin ve altcoin’lerin dibe ulaşıp ulaşmadığı tartışmaları sürüyor. Haziran ayına ait short satış verilerine göre, traderlar kripto piyasasının dibe vurduğuna inanıyor. ABD’de hisse senedi ve kripto para birimlerinde aylık short satışlar, Temmuz ayında 20 milyar dolara düştü. Bu arada, önceki ayda 60 milyar dolar olduğunu hatırlatmamız lazım.

Bitcoin ve altcoin kapitülasyonu bitti mi?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası bu yıl değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti. Bu durum da, yatırımcıların daha fazla dalgalanmaya karşı temkinli olmasına neden oluyor. Bir Forbes raporuna göre, satış yorgunluğunun veya kripto çöküşlerinin, short satış yapanları bir toparlanma beklemeye ve pozisyonlarını düşürmeye ikna etmesi mümkün.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Reuters’e verdiği yakın tarihli bir röportajda, kripto likidite krizinin en kötüsünün bittiğine inandığını söylüyor. SBF, fiyatların istikrarına işaret ediyor. Ayrıca, krizin büyük bölümünün artık geride kaldığını değerlendiriyor. Önemli bir kripto tarderı ve influencer’ı olan CryptoGodJohn de, SBF’nin yerel dip sinyalini ve ardından yükselen fiyat hareketini vurguluyor.

Bitcoin

J.P. Morgan analistleri, devam eden kripto krizinin yakında sona ereceğini ve toparlanmanın beklenebileceğini vurguluyor. Analistler, sorunlu firmaların FTX gibi büyük şirketlerden aldığı finansal yardıma işaret ediyor. Bu nedenle, Three Arrow Capital (3AC) gibi firmaları etkileyen borç azaltmanın yakında sona ereceğini kaydediyor.

Öte yandan, Bloomberg’in Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone, kripto dibinin zaten içeride olabileceğini söylüyor. Bloomberg Galaxy Crypto Index’in 2018 dip seviyesine benzer bir düşüşe yaklaştığını kaydediyor. Ayrıca stratejist, risk-ödül göstergesinin duyarlı yatırımcılara doğru eğildiğini ifade ediyor.

Aynı zamanda, kripto paraların yukarı yönlü fiyat hareketi de değişen duyguları yansıtıyor. Lider kripto Bitcoin, basın zamanında son 7 günde %13’ün üzerinde değer kazandı. Lider altcoin Ethereum ise aynı dönemde %15,18 artış kaydetti. Popüler meme coi’i Shiba Inu (SHIB) ise haftalık bazda %15,75 yükseldi. Ayrıca, Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) sırasıyla %16 ve %23 yukarı hareket etti.

Kripto para short’layanlar milyarlarca dolar kazandı

Kurumsal yatırımcılar tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto borsası Block’un kripto short satıcıları %34’lük bir kazançla 1 milyar doların üzerinde kar etti. Benzer şekilde, Coinbase Global, short satış yapanlara 847 milyon dolar değerinde %47 kazanç sağladı.

Tether CTO’su Paolo Ardoino, raporların Tether’in (USDT) short satışında büyük bir artış olduğunu ortaya çıkardığını kaydetti. Ayrıca Ardoino, bu durum nedeniyle hedge fonlarının USDT’yi istikrarsızlaştırdığını da iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: