Bitcoin

Tesla ve Elon Musk Bitcoin Sattı Mı?

single-image

Elektrikli otomobil devi Tesla, Çarşamba günü çeyrek kazançlarını açıklayacak. Şirket geçen sene 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın adı. Açıklanacak çeyrek kazanç raporunda Tesla’nın ne kadar zarar ettiği net bir şekilde görülecek.

Elon Musk ve Tesla Bitcoin sattı mı?

2021’in başında, bir SEC dosyası, Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını ortaya çıkardı. Bitcoin’in fiyatı o zamanlar 30.000 dolar civarındaydı. Lider kripto para birimi yılın geri kalanında 69.000 dolar gibi şaşırtıcı fiyatlar gördü. Bu ralliyi 2022’de 19.000 dolara kadar büyük iniş ve çıkışlar takip etti. Sonuç olarak, dünyanın en büyük kripto para birimi zirve fiyatından %70’den fazla değer kaybetti. Uzmanlar Tesla’nın bu satışlarda 460 milyon dolar kaybettiğini söylüyor.

Tesla, Bitcoin’in fiyatı 30.000 dolar civarındayken 42.000 adet BTC satın aldı. Daha sonra bunların bir kısmını Mart ayında sattı. Hesaplamalara göre toplamda yaklaşık 460 milyon dolarlık Bitcoin satın alan Tesla’nın birim başına 11.270 dolarlık zararı var. Bu da şirketin yarın 460 milyon dolar zarar açıklayabileceği anlamına geliyor.

BTC fiyatı 23.000 doları aştı

Kripto para piyasası bu hafta yönünü tekrar yukarıya çevirdi. Fiyatı, 22.000 dolar psikolojik seviyesinin üzerine başarıyla çıkarak 23,209.84 dolara ulaştı. Son ralli, Bitcoin’in dibi doğruladığı yönünde spekülasyonlara neden oluyor. Ancak Grayscale’in döngüler hakkındaki son raporu bunun 250 gün daha süreceğini ortaya koydu.

Grayscale, son raporunda kripto piyasasının sıradaki boğaya kadar 250 gün daha bekleyebileceğini gösterdi. Şuan içinde olduğumuz mevcut döngü 2020’de başladı ve 1191 gün tamamlandı. Buna göre aşağı veya yan fiyat hareketi 5-6 ay daha devam edebilir. Kriptokoin.com olarak raporun ayrıntılarını bu makalede aktardık.

Bitcoin’in mevcut spot fiyatı şu anda gerçekleşen fiyatının altında işlem görüyor. Tarihsel eğilimler, bunun geçmiş ayı döngülerinde birikim dönemi olduğunu gösteriyor. Önceki ayı döngüleri dikkate alındığında gerçekleşen fiyatın altında harcanan ortalama süre 197 gündür. Glassnode, 2022 ayı piyasası boyunca sadece 35 günlük bir mesaimiz olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Glassnode, Bitcoin’in MVRV rasyonunun 1.0’ın altına düştüğünü açıklıyor. Düşük MVRV oranları, mevcut piyasa fiyatının yatırımcıların satın alma fiyatının altında olduğunu söyler. İdeal olarak, 1.0’ın üzerindeki bir MVRV oranı, piyasanın gücünü gösterir.

Yukarıdaki grafiği sağlayan Glassnode’un açıkladığı gibi:

MVRV oranı şu anda 0,953’te işlem görüyor. Önceki ayı döngülerinde gördüğümüz 0,85 ortalama (-15% gerçekleşmemiş kayıp) kadar derin değil. Bu, dip oluşturmak için daha fazla olumsuzluk ve/veya konsolidasyon süresi gerektiği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, bu ayı döngüsünde daha fazla yatırımcı desteğinin mevcut olduğuna da işaret edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: