Bitcoin

SEC Başkanı’ndan Kritik Kripto Para Açıklamaları!

single-image

SEC Başkanı Gary Gensler, Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda kripto para piyasanın “oldukça büyük” bir tehlike olduğunu söyledi.

Gary Gensler, çoğu kripto para biriminin kayıt dışı menkul kıymet olduğunu yineledi

Blockchain teknolojisini desteklemesine rağmen, Gensler konu yatırımcının korunması olduğunda her fırsatta eksiklikleri vurguluyor. SEC başkanı, daha önce defalarca kripto paraların çok spekülatif bir varlık sınıfı olduğunu dile getirdi. Gensler ayrıca, şu anda kullanımda olan tokenlerin çoğunluğunun menkul kıymet olduğunu belirtiyor. En son açıklamalarında, bir grup sponsor-girişimcinin halktan para toplaması nedeniyle piyasaya sürüldüklerinden beri var olan tokenlerin çoğunun menkul kıymetler olduğunu vurguladı.

Gensler, geçen ay Bitcoin’in bir emtia olduğunu ve böylece diğer kripto para birimlerinden ayırdığını söylemişti. SEC başkanı ayrıca Ethereum’un o sırada düzenleyici durumu hakkında sessiz kaldı. Bu arada kurum Ethereum’u güvensiz ilan eden eski üst düzey yetkili Willian Hinman düşüncesinden uzaklaşıyor. Eleştirmenler, böyle bir değerlendirmenin düzenleyici kararları bulandırdığına inanıyorlar.

SEC başkanı kripto para kredi kuruluşlarının yatırım firmaları olabileceğini öne sürdü

Terra krizi ardından Haziran ayında bir dizi kripto kredi şirketi iflasa sürüklendi. Celsius Network (CEL), 13 Temmuz’da bir aylık kargaşanın ardından Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Bu konuda Gensler, kredi platformlarını “oldukça iyi getiriler” sağladıklarından bahsediyor. Ancak kendisine göre bunu nasıl yaptıkları hala belirsiz. Gensler’ın bu konuda yaptığı eleştirilerden biri “bu garantilerin özü nedir?” oldu. Bu açıklama, Celsuis ve Terra UST gibi DeFi platformlarının %20’lik faiz oranlarına yönelikti.

SEC başkanına göre, yatırımcıları korumak için menkul kıymetler düzenlemeleri kapsamında bu tür borç veren kuruluşların düzgün bir şekilde tescil ettirilmesine odaklanmaya devam edecekler. Bu hafta başlarında Gensler, Bloomberg ile yaptığı röportajda, kripto para piyasasında “çok fazla uyumsuzluk” olduğundan bahsetti. Gensler’e göre, SEC, muafiyet yetkisini kripto para birimlerini düzenlemek için kullanabilir. SEC başkanı ayrıca yatırımcılara aşırı kâr iddialarına inanmamalarını tavsiye ediyor.

SEC başkanı, stablecoin tuzakları ve kredi ürünleri konusunda uyardı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Gensler geçen hafta SEC’in düzenlemeler için yürütme yetkisini kullanabileceğini söyledi. Gensler, borsalar, borç verme ve aracı kurumlar söz konusu olduğunda halkın yatırımcı korumasından yararlanacağını söylüyor. SEC patronu bir kez daha stablecoin’ler ve poker fişleri arasında bir karşılaştırma yapmıştı.

Kripto kredi alanındaki krizden bahseden Gensler, yatırımcıları yüksek faiz vaat edilen platformlardan uzak durmaya çağırıyor. Hatırlamak gerekirse, zor durumdaki kripto kredi platformu Celsius, geçen ay iflas ettiğini duyurdu. Bu olay sosyal medyada yatırımcıların isyan etmesiyle sonuçlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: