Bitcoin

Elon Musk Bitcoin Zulasını Boşalttı!

single-image

Elon Musk, son çeyrekte Tesla’nın elindeki Bitcoin (BTC)’lerin %75’ini sattı. Dahası, Twitter’ı satın almak için yaptığı anlaşmadan çıkmak istiyor. Uzmanlara göre düşen kripto fiyatları ve durgunluk korkuları satışları açıklıyor.

Elon Musk neden Bitcoin satmayı tercih etti?

Şu anda Twitter’ı satın almaktan vazgeçmeye çalışan Elon Musk, Çarşamba günü Tesla’nın son çeyrekte elindeki Bitcoin’lerin %75’ini sattığını açıkladı. Teknoloji milyarderi satışlar için bazı mazeretlerde sundu. Ancak düşen kripto fiyatlarının ve kasvetli bir ekonomik zeminin her iki kararda da rol oynaması muhtemel görünüyor.

Musk, Twitter’ın platformundaki bot sayısını manipüle ettiğini söylüyor. Geçen aylarda Twitter’ın bot verilerinin yanıltıcı olduğunu söyledi. Ayrıca, sosyal medyayı satın almak için 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunmasından bu yana Twitter’ı kilit yöneticilerin ayrılmasına izin vermekle suçluyor. Twitter’da Musk’a imzaladığı bağlayıcı birleşme anlaşmasını uygulamak için dava açtı. Şimdi iki taraf aylar içinde mahkemede karşı karşıya gelecek.

Tesla 936 milyon dolar değerinde Bitcoin’i bu yüzden sattı

Elon Musk, COVID-19 karantinalarının Şanghay fabrikasını duraklatması nedeniyle Tesla’nın nakit rezervlerini desteklemek için 936 milyon dolar değerinde Bitcoin sattığını söyledi. Tesla CEO’su, elektrikli araç şirketinin hiçbir Dogecoin’ini satmadığını belirtiyor. Diğer yandan, Tesla’nın odak noktasının dünyayı sürdürülebilir enerji kaynaklarına kaydırmak olduğunu vurguluyor.

Elon Musk, Tesla'nın Bitcoin'leri Hakkında Açıklama Yaptı

Belki de Musk, Twitter anlaşmasından gerçekten soğudu. Bunun nedeni, Twitter’ın botlarla dolu olması. Diğer yandan Tesla’da bir nakit sıkıntısından korkmuş olabilir. Şirketin işlenen nakit akışı geçen çeyrekte %11 artarak 2,4 milyar dolara yükseldi. Ayrıca aynı dönemi 18 milyar doların üzerinde bitirdi. Ancak Tesla buna rağmen rezervlerindeki Bitcoin’ini dolar ile değiştirmek için acele ediyor.

Musk’ın Nisan ayı başlarında şirketteki hissesini ilk kez açıklamasından bu yana Twitter hisseleri de %22 değer kaybetti. Aynı dönemde Tesla hissesindeki %32’lik düşüşün Musk’ı korkuttuğunu söylemek kolay. Ne de olsa, Twitter için yaptığı teklif şu anki piyasa değerine göre %30’luk büyük bir primi temsil ediyor.

Elon Musk'tan "Son Dakika" Bitcoin Açıklaması!

Twitter’ı satın almak, Tesla hisselerinin değer kaybetmesinden önce Musk’ın servetinin büyük bir bölümünü tüketecek. Bu arada Bitcoin, Tesla’nın 2021’in başlarında ilk satın aldığından bu yana kabaca üçte bir oranında düştü. Yalnızca son çeyrekte yaklaşık %57 değer kaybetti. Musk, Tesla’nın gelecekte Bitcoin varlıklarını artırmaya açık olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, elden çıkarılmasının Bitcoin’in geleceği hakkında bir karar olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor. Ancak, satışların zamanlamasını görmezden gelmek zor.

Tesla, Bitcoin ve Twitter bu yıl eridi

Bu yıl Tesla, Twitter ve Bitcoin’deki düşüşler şüphesiz ABD ekonomik görünümüne bağlı. Enflasyon son aylarda 40 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Böylece Federal Rezerv’i faiz oranlarını hızla artırmaya ve bilançosunu küçültmeye zorladı. Daha yüksek gıda, yakıt ve konut maliyetleri birleştiğinde, şirketler üzerinde potansiyel durgunluk için zemin hazırlıyor. Nitekim Musk, geçen ay bir durgunluğun “kaçınılmaz” olduğunu ve yakın vadede muhtemel olduğunu ilan etti. Ayrıca, Tesla’nın işgücünde yaklaşık üç ay içinde yaklaşık %10’luk bir azalma olduğunu duyurdu.

Elon Musk Bitcoin Zulasını Boşalttı

Musk, tam da ana hatlarıyla belirttiği nedenlerden dolayı, Twitter’daki devralınmasını rafa kaldırıyor. Görünüşe göre Tesla’nın Bitcoin cüzdanı eriyor. Ancak fiyatların yüksek olduğu zamanlarda Twitter’ı satın alma istediği ve Bitcoin’e yatırım yapması dikkate değer. Şimdi Tesla, Twitter ve Bitcoin fiyatları düştü ve bir durgunluk yaklaşıyor. Musk daha kasvetli bir gerçeklik ortaya çıkarken önlem almaya çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: