Bitcoin

Ünlü Türk Borsacının Kızına Kripto Para Soruşturması!

single-image

Türkiye’de kripto para alanında dolandırıcılık vakaları sürekli yaşanmakta. Bu sefer, ünlü bir kripto para borsası yüksek hacimli işlemler yapan bir kullanıcının usulsüzlük yaptığını belirledi. Ardından, soruşturma süreci başladı. İşte detaylar…

Kripto para borsasında yüklü işlem yapıldı

Ünlü bir kripto para borsası, borsacı Cihan Sütşurup’un kızı Simge Sütşurup tarafından dolandırıldığını ileri sürdü. Sütşurup’un Vergi Usul Kanunu’na aykırı şekilde hareket ederek 13 milyon lirayı üçüncü kişiler üzerinden aklayarak dolandırıcılık yaptığı belirtildi. Savcılık soruşturma başlattı. Şirket, öncelikle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Araştırmaya göre Simge Sütşurup, yüksek miktardaki işlemleri ve farklı tarihlerde gerçekleştirdi.

Bu Altcoin Dik Düşebilir

İddialara göre 21 Aralık 2021’de Sütşurup, 12.7 milyon liralık bir yatırımla 39.140 adet kripto para aldı. Söz konusu coin’in değeri, 0.326 lira idi. Sütşurup, 8 Şubat’ta parasının yarısını çekti ve parayı üçüncü kişi hesabına aktardı. Terör finansmanı ve kara para aklama (AML) düzenlemeleri kapsamında Sütşurup’un borsa hesabı askıya alındı. Ardından, MASAK’a ihbar edildi. Sütşurup ise ünlü şirkete ihtarname çekti. Sütşurup ihtarnamede, şüpheli işlem nedeniyle el konulan kripto hesabında 1 milyon 400 bin lira zarara belirtti. Parasını çekmek istediği sırada şirket tarafından engellendiği için parasını çekemediğini söyledi. Yani, aslen kendisinin şirket tarafından dolandırıldığını iddia etti. Sütşurup, zararının kendisine ödenmesini istedi.

İhtarname sonrasında borsada yüklü miktarda vurgun yapıldığı iddia edildi. Kripto para hesabı üzerinden şirketin soyulma amacı olduğu belirtildi. Bu nedenle savcılığa başvuru gerçekleştirdiler. Savcılığa sunulan dilekçeye göre Simge Sütşurup, hesabındaki paraları Cihat Sütşurup’un SPK’dan kaçırdığı paralarla işlem yaptı. Ayrıca Sütşurup’un işsiz olması nedeniyle yüksek meblağlara sahip olamayacağı belirtildi.

Bu Metaverse Coin Kritik Tarihi Duyurdu: Fiyat Düştü!

Borsa, araç olarak kullanıldı

Şirketin savcılığa sunduğu dilekçeye göre, Simge Sütşurup’un ablası ve babasının borsa işlemleri nedeniyle borsadan 6 ay boyunca uzaklaştırma kararı mevcut. Ayrıca bu şüpheli işlemler nedeniyle şirketin dolandırıcılığa araç olarak kullanılmaya çalışıldığı belirtildi. Şirket bu paraların vergi kanunu ve MASAK’tan kaçırılan paralar olduğunun tespit edilmesinden bahsetti. Böyle bir durumda var olan mali sorumluluğu nedeniyle yüklü miktarda zarara maruz kalacağını bu finansman dolandırıcılığının bir parçası olacağını iddia etti. 

Vergi Usul Kanunu’na (VUK) aykırı şekildeki yaklaşık 13 milyon liralık bu paranın aklanarak kullanılacağı anlatıldı. Şirket dilekçede, bu paranın dolandırıcılık amacıyla kullanıldığını ileri sürdü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Öte yandan, bazı kripto para borsaları da kullanıcıları dolandırıyor. Örneğin, CloudSEK, yakın tarihli bir çalışmada Hintli yatırımcıların sahte bir kripto borsası dolandırıcılığıyla nasıl dolandırıldığını ortaya çıkardı. Singapur merkezli Blockchain veri platformu Chainalysis tarafından paylaşılan verilere göre, kripto dolandırıcıları 2021’de 14 milyar dolar rekor kırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: