Bitcoin

Kripto Para Milyarderi: Bekleyin, Sıradaki Kabus Bu!

single-image

Senatör Pat Toomey, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC’i) belirli kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini açıklamadan önce bir yaptırım eylemi başlattığı için eleştirdi. Söz konusu yaptırım eylemi, eski bir Coinbase ürün yöneticisine ve 2 iş ortağına karşı açılan insider trading soruşturmasıydı. Bu sırada, ünlü milyarder Mark Cuban da konuya yönelik açıklamalarını paylaştı. Düzenleme adımlarının, endüstrideki sıradaki kabus olacağını aktardı. İşte detaylar…

Kripto para piyasasında sıradaki kabus

Shark Tank yatırımcısı Mark Cuban, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimini düzenlemeye yönelik sonraki adımlarının endüstri için bir kabus olacağı konusunda uyardı. Cuban, Cumartesi günü paylaştığı bir tweet’te kripto para endüstrisini bekleyen kabusu dile getirdi. Aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Tokenların kaydı için ne bulduklarını görene kadar bekleyin.  Başka nasıl binlerce avukatı çalıştırıp daha fazla vergi mükellefi parası istemek için nedenler yaratabilirsiniz?

Cuban, insider trading düzenlemeleri hakkında bilgi almak için SEC’e 2014 yılında yaptığı bir çağrıyı belgeleyen bir YouTube videosuna bağlantı ekledi. Sonucu onu şok etti. Dallas Mavericks sahibinin tweeti, SEC’in bazı kriptoların neden menkul kıymet olduğu konusundaki görüşlerini açıklamamasıyla geldi. Buna dikkat çeken Senatör Pat Toomey, açıklamadan önce düzenleyiciyi bir yaptırım eylemi başlattığı için SEC’i eleştirdi. Cuban da Toomey’i destekledi.

Söz konusu yaptırım eylemi, geçen hafta eski Coinbase Global ürün yöneticisine açılan dava ile geldi. Ürün müdürü dışında iki ortağı da insider trading suçlamaları ile karşılaştı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, davadaki tokenların dokuzunun aslında kanunen menkul kıymetler olduğunu iddia etti. Bu Coinbase’in yüzde 100 katılmadığını söylediği bir iddia.

Coinbase olaylarının detayı

ABD Adalet Bakanlığı, Perşembe günü eski bir Coinbase ürün müdürü olan Ishan Wahi’ye soruşturma açtı. Wahi’nin yanı sıra kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani hakkında insider trading suçlamasında bulundu. Davaya göre Ishan, Nikhil ve Ramani’ye Coinbase’in hangi varlıkları listeleyeceği söyledi. Ayrıca bu duyuruların zamanlaması hakkında bilgi verdi. İddiaya göre Ishan’ın ipuçlarına dayanarak, Nikhil ve Ramani, varlıkları listeleme duyurularından hemen önce satın aldı. Duyurulardan sonra varlık fiyatı arttığında satış gerçekleştirdi ve yaklaşık 1,1 milyon dolar kâr elde etti.

SEC, Haziran 2021-Nisan 2022 arasında, Ishan’ın en az 14 kez ipucu verdiğini iddia etti. Nikhil ve Ramani’nin, dokuzunun menkul kıymet olduğunu söylediği 25 farklı kriptoyla ticaret yaptığını söyledi. SEC, kalıcı ihtiyati tedbir, haksız elde edilen kârların iadesi ve para cezaları istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: