Bitcoin

Bitcoin Fiyatı İçin Ne Anlatıyor?

single-image

Bitcoin’in yukarı yönlü beklentileri, en az üç on-chain ve teknik metrikle destekleniyor. Analistlere göre, Bitcoin piyasa sinyallerine dayanarak %25 kazandıktan sonra dibe vurma sürecinde…

Bu 3 metrik, Bitcoin fiyatının potansiyel ‘makro dip’ oluşturduğunu gösteriyor

BTC fiyatı, 18 Haziran’da yaklaşık 17.500 dolara düştükten sonra yaklaşık %25 değer kazandı. Yukarı yönlü geri çekilme, Kasım 2021 zirvesi 69.000 dolardan %75’lik bir düzeltmeden sonra geldi.

Bununla birlikte, piyasa tekrar toparlanmaya başladı. Faiz artışı ve enflasyon, kripto odaklı şirketlerin iflası nedeniyle düşüş görünümü güçlendiren sinyaller veriyor. Ancak geniş çapta izlenen bazı indikatörler farklı bir senaryo çiziyor. NUPL, Multiple ve RSI, Bitcoin’in mevcut fiyat seviyelerinden aşağı yönlü beklentilerinin minimum olduğunu gösteriyor.

Tarihsel RSI verileri BTC için neler söylüyor?

Bitcoin’in makro dibinin ilk işareti, haftalık göreli güç endeksinden (RSI) geliyor. Özellikle, BTC’nin haftalık RSI’si 13 Haziran haftasında 30’un altına düştükten sonra “aşırı satım” oldu. Bu esnada, RSI Aralık 2018’den bu yana ilk kez aşırı satım bölgesine kaydı. İlginç bir şekilde, Bitcoin aynı ayda ayı piyasası rallisini sonlandırmıştı. Daha sonra, altı ay içinde %340’ın üzerinde ralli yaparak 14.000 dolara ulaştı. Başka bir örnekte, Bitcoin’in haftalık RSI’si 9 Mart ile başlayan haftada 30’a (aşağıda değilse) düştü.

Kriptokoin.com analizlerinde yer verdiğimiz üzere, BTC fiyatı 18 Haziran’dan bu yana benzer şekilde yükseliyor. Bu noktada, “aşırı satım” bölgesinde bir RSI sinyalinden sonra parabolik ralli geçmişini potansiyel olarak tekrarlamak için kapıyı açtı.

Bitcoin NUPL sıfırın üzerine çıkıyor

Potansiyel bir makro dibin diğer başka işareti, net gerçekleşmemiş kar ve zarar (NUPL) indikatöründen geliyor. NUPL, piyasa değeri ile gerçekleşen üst sınır arasındaki farkın piyasa değerine bölümüdür. Bir oran olarak temsil edilir. Burada sıfırın üzerinde bir okuma, yatırımcıların kârda olduğu anlamına gelir. Rakam ne kadar yüksek olursa, o kadar çok yatırımcı kâr eder.

21 Temmuz’da Bitcoin NUPL, fiyat 22.000 dolar civarında sallandığında sıfırın üzerine çıktı. Tarihsel olarak, böyle bir dönüş, büyük BTC fiyat rallilerini takip etti. Aşağıdaki grafik de aynı şeyi göstermektedir.

Madencilik karlılığı

Makto dibe işaret eden 3.sinyal, Puell Multiple adı verilen başka bir on-chain indikatörden geliyor. Puell Multiple, madencilik karlılığını ve bunun piyasa fiyatları üzerindeki etkisini inceler. İndikatör bunu, günlük token ihracının (dolar cinsinden) ve 365 günlük token ihracının (dolar cinsinden) hareketli ortalamasını ölçerek yapar.

Güçlü bir Puell Multiple okuması, madencilik karlılığının yıllık ortalamaya kıyasla yüksek olduğunu gösteriyor ve madencilerin geliri en üst düzeye çıkarmak için Bitcoin hazinelerini tasfiye edeceklerini gösteriyor. Sonuç olarak, daha yüksek bir Puell Multiple, makro üstlerle çakıştığı bilinmektedir.

Tersine, daha düşük bir Puell Multiple okuması, madencilerin mevcut karlılığının yıllık ortalamanın altında olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, madenciler kapanma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Böylece meydan daha rekabetçi madencilere kalmaktadır. Daha zayıf madencilerin Bitcoin ağından çıkarılması, tarihsel olarak satış baskısını azalttı. İlginç bir şekilde, 25 Temmuz itibariyle Puell Multiple okuması yeşil kutuda ve Mart 2020 çöküşü, 2018 ve 2015 fiyat diplerinde gözlemlenen seviyelere benzer.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: