Bitcoin

FED Faiz Kararıyla Bitcoin, Altın ve ETH Fiyatı Ne Olacak?

single-image

Bitcoin ve Ethereum fiyatları, 27 Temmuz’daki FOMC toplantısı öncesinde kilit destek seviyelerini sürdüremediği için kripto piyasası geçen haftaki kazanımlarını kaybetti. Kripto piyasası, son 24 saat içinde yaklaşık 80.000 traderın tasfiyesiyle 250 milyon doların üzerinde toplam tasfiye gördü. Peki, sırada neler var? Öte yandan altın hangi seviyeleri görecek? İşte detaylar…

FED Bitcoin ve Ethereum’u nasıl etkileyecek?

Bu hafta yükselen korku, FED’in 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığını yükseltiyor. 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığı geçen hafta yüzde 80’den yüzde 75’e düştü. Ekonomistler 50-75 baz puanlık bir faiz artışı beklerken, Fed bu ayki 75-100 baz puanlık faiz artırımının ardından faiz artırımlarının yavaşlayacağına işaret ediyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları bugün 20.895 dolar ve 1.380 dolara düşerek 22.8 bin dolar ve 1500 dolar gibi temel psikolojik seviyelerin altına düştü. Coinglass’ın verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık 80.000 trader tasfiye oldu. Toplam tasfiye yaklaşık 250 milyon dolar oldu.

bitcoin

En iyi kripto para birimleri arasında Ethereum, 109 milyon doların üzerinde en yüksek tasfiyeyi kaydetti. Bitcoin (BTC), Ethereum’u 56 milyon doların üzerinde tasfiye ile takip ediyor. Ethereum Classic (ETC), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Ripple’s XRP, Avalanche (AVAX), Cardano (ADA), ApeCoin (APE), Optimism (OP), Stepn (GMT) ve Dogecoin (DOGE) son 24 saat içinde tasfiye edilen en büyük kriptolar arasında. Şu an Bitcoin (BTC), kripto borsalarında 46,69 milyon dolar uzun pozisyon ve 9,80 milyon dolar açığa satış gördü. Bu arada, Ethereum (ETH), son 24 saatte 91.69 milyon dolarlık uzun ve 18.36 milyon dolarlık kısa vadeli likiditeye tanık oldu. En fazla tasfiyeyi Okex, Binance ve FTX kaydetti.

Zayıf kripto ve küresel borsalar, FED’in, enerji ve gıda fiyatları yükselmeye devam ettikçe piyasaları daha agresif bir faiz artırımıyla şaşırtabileceğini gösteriyor. CME FedWatch Tool’a göre 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 76. Öte yandan 100 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 24. Fed, para politikasına karar vermek için muhtemelen enerji, gıda ve konut fiyatlarına bakacaktır. Kripto analistleri, faiz artışına rağmen Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 20 bin dolar ve 1.200 dolar seviyelerinin üzerinde kalmasını bekliyor.

Altın için neler beklenmekte?

Altın fiyatı (XAU/USD), Çarşamba günü erken saatlerde Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi 1.720 dolar civarında yenileniyor. Fed öncesi konsolidasyona ek olarak, piyasanın temkinli iyimserlik, altının iki günlük düşüş trendini yakalamasına yardımcı oluyor. ABD Başkanı’nın Perşembe günü Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile sanal bir toplantıya hazır olması, son zamanlarda piyasanın temkinli iyimserliğini desteklemiş gibi görünüyor.

FED Öncesi Yatırımcılar Borsalara Bu Altcoin'den Yığıyor!

Bununla birlikte, resesyon korkularının Fed’in XAU/USD fiyatlarını baskı altında tutma konusundaki muhtemel şahin beklentilerine katıldığını belirtmekte fayda var. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bu yıl küresel büyüme tahminini Nisan ayındaki yüzde 3,6’dan 2,9’a düşürmesinin ardından ekonomik yavaşlama korkuları yoğunlaştı. Başka yerlerde, ABD Merkez Bankası Tüketici Güveni Temmuz ayında 98.4’ten 95.7’ye düştü. Ayrıca, ABD Yeni Ev Satışları Haziran için 0,59 milyona düştü. Aynı doğrultuda, Richmond Fed İmalat Endeksi Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Analilst, değerli metal için bu seviyelere dikkat çekti

Salı günü, Wall Street kırmızıyla kapandı ve ABD Hazine getirileri, 2000 yılından bu yana 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil kuponları arasındaki en büyük farkı gösterirken, büyük ölçüde baskı altında kalmaya devam ediyor ve bu da risk-güvenlik yönündeki acelenin altını çiziyor. Analist Anıl Panchal’a göre altının toparlanması, haftalık direnç çizgisini içeren 1.720 dolarlık engele yaklaşıyor. Ancak toparlanma hamleleri, RSI ve MACD tarafından gösterildiği gibi cesaretten yoksun.

1.720 dolarlık direnç birleşmesinin yukarı yönlü kırılması, boğaları ikna etmeden önce XAU/USD’yi 1.735 dolar civarında iki haftalık bir direnç çizgisine yönlendirebilir. Aksine, 200-HMA ve %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi, değerli metalin kısa vadeli düşüşünü yaklaşık 1.713 dolar ile sınırlandırıyor. Bunu takiben, 14 Temmuz’dan itibaren 1.700-1697dolar civarındaki yatay bir alan, altın satıcılarını yıllık en düşük seviye olan 1.680 dolara yönlendirmeden önce araştırabilir. Genel olarak, son zamanlarda hafifleyen düşüş eğilimine rağmen altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: