Bitcoin

AB’de Kripto Paralar İçin Hazırlık Başladı!

single-image

Kripto paralar ve ilgili ürün ve hizmetlerden oluşan geniş evren, son yıllarda hızla büyüdü. Bu yeni ekosistem, düzenleme altındaki finansal sistemle giderek daha fazla bağlantılı hale geldi. Politika yapıcılar, çoğu faaliyetin düzenlenmediği veya en iyi ihtimalle hafifçe düzenlendiği bir sektörün oluşturduğu riskleri takip etmekte zorlanıyor. Avrupa Birliği de bu düzenlemeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son olarak, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), kripto paralar ile ilgili işlemleri nedeniyle borsalardan bilgi talep etti.

Kripto paralar düzenleyici kurum ve kuruluşların hedefinde

Bildiğininiz üzere, kripto varlık firmalarını 27 ülke bloğundaki ulusal düzenleyiciler lisanslıyor. Bunun yanında Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) daha büyük oyuncuları izliyor. ESMA duyurusunda, “Kapsam, kripto piyasası ortamının adil bir temsilini sağlamak için tüm büyük borsaları ve kripto paraları kapsamalıdır,” dedi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere AB, kripto paralar konusunda çok da pozitif değil. Blok, kripto para piyasasını ‘Vahşi Batı’ sektörü olarak nitelendiriyor. Bu nedenle bu sektörü düzenlemek için çığır açan kuralları kabul etti. Şimdi de bir kamu ihale belgesine göre, Avrupa Birliği’nin menkul kıymetler gözlemcisi Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), yeni bir hamle yaptı. ESMA, kripto paralar ile ilgili işlemlerinin daha fazla incelenmesi için hazırlıklara başladı.

Kripto paralar

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi verileri talep ediyor

ESMA, kripto işlemleriyle ilgili alım satım verilerinin tedarikçilerine Salı günü bir kamu alım talebi gönderdi. Talepte, spot alım satımlar ve türevler de yer alıyor. Bununla birlikte Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan Blockchain veya dağıtılmış defter teknolojisinden gelen işlemleri hariç tutuyor. ESMA, talebine ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Burada talep edilen veri akışının tüm borsaları ve kripto paraları kapsamına alması gerekiyor. Bu şekilde kripto para piyasasının ulaşabildiği noktaların tam ve adil bir tanımının yapılması mümkün olacak.

Kripto paralar

Talep edilen verilerin niteliği ve sıklığı nasıl olacak?

Düzenleyiciler, piyasalardaki suistimalleri tespit etmek için verileri kullanır. Dahası bir işlemin her iki tarafında kimin olduğunu bulmak için verilere ihtiyacı vardır. Ayrıca, düzenli piyasaları baltalaması muhtemel riskli pozisyon birikimlerini tespit için bu verilere ihtiyaç duyar. Bu kapsamda ESMA, verilerin detayına ve sıklığına ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Verilerin günlük bazda gönderilmesinin sağlanması gerekiyor. Borsalar ve trade pariteleri (itibari ve kriptoda) arasındaki spreadleri ve likiditeyi görebileceğiniz sipariş defterlerine erişimi içermelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: