Bitcoin

AB ve ABD Kripto Para Yasaları, Bu Tarihte Onaylanabilir!

single-image

Kripto para girişimi danışmanı ve Avrupa politikası uzmanı olan Patrick Hansen, iki önemli AB kripto yasasının zaman çizelgesi hakkında tahminlerde bulundu.

Kripto para düzenlemeleri bu tarihte onaylanabilir

Hansen, iki dönüm noktası kripto düzenlemesi olan Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) ve Fon Transferi Düzenlemesi’nin (TFR) Aralık 2022 ile Ocak 2023 arasında geçeceğini ortaya koyuyor. Diğer açıdan, AB’nin hızlı düzenlemeleri ABD düzenleyicileri arasında endişeye neden oluyor. Hansen, bu düzenlemelerin kapsamının ve hızının ABD’yi ilgilendirdiğini ve onları daha hızlı hareket etmeye zorlayabileceğini söylüyor.

Avrupa’da kripto para düzenlemeleri

MiCA, kripto şirketlerinin müşterilerini ve yatırımcılarını korumayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kullanıcılar kripto para kaybederlerse ihraççılar için yükümlülükler belirler. MiCA ayrıca stablecoin düzenlemelerine odaklanmaktadır. Buna göre ihraççılarının uygun rezervleri korumasını ve geri çekme sırasında likidite gereksinimlerini karşılaması gerekiyor. TFR ise kara para aklama düzenlemeleri oluşturur. Ayrıca kripto para aklama konularını ele alır.

Türk Borsacının Kızına Açılan Kripto Para Soruşturmasında Sıcak Gelişme!

Hansen, Avrupa Birliği’nin şu anda yüksek etkileri olan diğer kripto girişimleri üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Bunlara daha fazla kara para aklama düzenlemesi, DeFi raporu, NFT raporu, DeFi denetim pilotu ve Dijital Euro Mevzuatı dahildir.

AB yasaları ABD’yi neden endişelendiriyor?

ABD, Avrupa’nın kripto düzenlemelerini tartıştığı kapsam ve hızdan endişe duyuyor. Hansen, son tarih hala kararsızken, düzenlemelerin gelecek yılın Ocak ayına kadar oylanabileceğini açıkladı. Ayrıca, tüm düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varıldığı için oylamanın bu noktada sadece bir formalite olduğunu da ekliyor. Daha küçük bir düzenleme olan TFR’nin çok daha erken yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

Kurumsal Yatırımcılar, Bu Kripto Para İçin Short Açtı!

ABD’li milletvekilleri de kripto düzenlemesini zorluyor. Düzenleyici bir kripto çerçevesinin desteği, ABD’de iki taraflı ve iki meclislidir. Ancak, herhangi bir önemli hareket için hala bir son tarih yoktur. CFTC yetkilisi Caroline D Pham, ABD’nin kural koyucu değil, kural koyucu olmaya çalışması gerektiğini söylüyor.

ABD’de kripto para düzenlemeleri için yoğun baskı var

ABD’den son gelişmelerde, CFTC, kripto paralar için birincil düzenleyici kurum olmak amacıyla yasa tasarısı sundu. Böylece, kripto para borsaları ve tüketici risklerinden doğrudan sorumlu olacak. Blockchain Association’ın politika başkanı Jake Chervinsky’ye göre, yasa tasarısı kripto borsalarını “dijital emtia platformları” olarak tanımlıyor. Bu tanım, SEC başkanı Gary Gensler tarafından kullanılan ifadelerle doğrudan çelişiyor. Gensler ayrıca yakın zamanda kripto borsalarını SEC’e kaydolmaya zorladı.

Diğer yandan, Avrupa’nın yeni kripto para kuralları şeffaflığa odaklanıyor. Yeni MiCA kuralları, kripto oyuncularının tüketicileri kriptoyla ilgili riskler, maliyetler ve ücretler hakkında bilgilendirmesini zorunlu kılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: