Bitcoin

ABD’li Şirket Bu Kripto Para İçin Konuştu: Satabiliriz!

single-image

ABD’li kripto para madencisi Marathon Digital, ikinci çeyrek raporunda kabaca 192 milyon dolar zarar bildirdi. Firmanın zararı büyük ölçüde Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşten kaynaklanıyor. Madenci masrafları karşılamak için daha fazla satabileceğini söylüyor.

Kripto para madencisi ikinci çeyrekte 192 milyon dolar net zarar bildirdi

Şirketin 2021’in ikinci çeyreğinde net zararı 109 milyon dolardı. 2022’deki Terra olayı ve ardından gelen iflasların tetiklediği satışlar, madencileri zor durumda bırakıyor. Haziran ayında ABD’nin Montana bölgesindeki yoğun fırtınada Marathon Digital’in madencilik faaliyetlerini engelledi. ABD’li madenci, doğa olayları nedeniyle 30.000’den fazla madencilik cihazını çalıştıramadı.

Teksas’taki enerji verme gecikmeleri ve Montana’daki elektrik üretim tesislerini etkileyen bakım ve hava durumu ile ilgili endişeler nedeniyle Marathon, ikinci çeyrekte 707 Bitcoin üretti ve önceki çeyreğe göre %44 düşüş gösterdi.

Durum ne kadar kötü?

Pazartesi günü şirketin kazanç çağrısında, Marathon Digital CEO’su Fred Thiel “ikinci çeyreğin genel olarak sektör ve özellikle Maraton için zor olduğunu” belirtti. Thiel durumun geçici olduğuna dair güven verici açıklamalara da yer verdi:

Bitcoin madenciliği yeni bir endüstridir ve yerleşik bir strateji yoktur. Ancak gelişimimize bakıldığında, pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirme yolunda olduğumuz konusunda iyimseriz.

ABD'li Şirket Bu Kripto Para İçin Konuştu

Marathon aylık Bitcoin üretiminin bir bölümünü satabilir

Marathon, 31 Temmuz itibariyle yaklaşık 236 milyon dolar değerinde 10.127 Bitcoin’e (BTC) sahip. 2022 başından Temmuz ayının sonuna kadar 2038 BTC üretti. Doğa olayları sonucunda 30 binden fazla boşta kalan madencilik ekipmanı nedeniyle üretimi 2022 2.çeyrekte sadece 707 BTC oldu. Marathon’un 31 Temmuz itibariyle toplam değeri 236.3 milyon dolar olan 10.127 Bitcoin’i var. 2.çeyrek rapruna göre “Marathon aylık Bitcoin üretiminin bir bölümüyle satış yapabilir”. Şirket buradan gelen fonları operasyonel maliyetler için harcayacak.

Marathon yetkilerinin açıklamaları

Marathon’un kurumsal iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Charlie Schumacher, şirketin BTC tutmakta kararlı olduğunu söylüyor. Schumacher, geçen ay, şirketin Bitcoin’i elinde tutmaya devam etme kararının stratejik bir karar olduğunu söyledi. Ancak, yöneticiler Pazartesi günü yaptıkları çağrıda, üretim arttıkça Marathon’un aylık işletme maliyetlerini finanse etmek için aylık Bitcoin üretiminin bir kısmını satabileceğini söyledi.

Bu arada, endüstri gözlemcileri, madencilik endüstrisinin kripto ayı piyasasının ortasında konsolide olmasını beklediklerini söylese de Thiel, başka bir madenci edinmenin zor olabileceğini söylüyor:

Henüz bir madenci edinebileceğimiz ve sadece dışarı çıkıp son teknoloji ürünü [ekipmanları] satın alıp bunları rüzgar çiftliklerinde sayaç arkasına yerleştirmekten daha iyi olan devam eden bir işletme maliyeti ve sermaye harcaması modeline sahip olabileceğimiz bir fırsat bulamadık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: