Bitcoin

FED, Kripto Paraları İçeren Kılavuzu Açıkladı!

single-image

ABD Merkez Bankası (FED) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kripto paraların da yer aldığı yeni bir yönerge yayınladı.  Kılavuz, özellikle rezerv bankaların dikkate alacağı faktörleri gösteriyor. Bu faktörler, FED hesapları ve ödeme hizmetleri taleplerini incelerken önem taşıyor. Kılavuzlar, başvuru sahibinin risk düzeyine bağlı olarak sağlanacak durum tespiti düzeyi ile üç aşamalı bir inceleme çerçevesi oluşturuyor. İşte detaylar…

FED, kripto para şirketlerine yönelik yönerge açıkladı

Duyuru, görünüşe göre FED’i, Custodia (eski adıyla Avanti) ve Kraken Bank gibi Wyoming özel amaçlı saklama kuruluşlarının (SPDI) aracı bankalara ihtiyaç duymamaları için çeşitli hesaplara erişmesine izin vermeye bir adım daha yaklaştıracak. Fed, geçen yıl bir yorum talebi süreci başlatarak ilk kez kılavuz çıkarmayı önerdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere süreçte, 300 katılımcı yorumda bulundu. Bu da,  yılın başlarında ikinci bir kamuoyu geri bildirim sürecine yol açtı.

Dünyaca Ünlü Broker, BTC ve Bu 4 Altcoin'i Sepetine Ekliyor!

İlk olarak 2021’de önerilen kılavuza büyük ölçüde benziyor. Bununla birlikte, çerçeve, “eyalet ve federal yasalara göre yetkilendirilmiş federal olmayan sigortalı kurumlar arasında eşitlik sağlamak için” rafine edildi. Federal yasalara göre FED gözetimine tabi bir holding şirketi olmayan federal olmayan sigortalı kurumlar, en sıkı incelemeye tabi olacaktır. Finansal kurumların, küresel ödeme sistemlerine erişmek için bir FED hesabına ihtiyacı vardır.

Kılavuz, Fed’in, ne tür bir finansal kuruluşun başvurduğuna bağlı olarak erişim izni için değerlendirme sürecini uyarlamasına olanak tanıyacak. Böylece çok katmanlı bir sistem oluşturacak. Her katman, sırasıyla daha sıkı bir inceleme sürecine karşılık gelecek. FED’de yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Yeni faaliyetlerde bulunan ve yetkililerin uygun denetim ve düzenleyici çerçeveler geliştirdiği kurumlar, daha kapsamlı bir incelemeden geçecektir.

Daha önce platformların düzenleme arayışında neler olmuştu?

Hem Custodia hem de Kraken, Fed’in ilk teklifini yayınlamasından kısa bir süre önce 2021’de ana hesap erişimi için başvurdu. Kraken Bank CEO’su David Knitsky, o sırada teklifin şirketi için olumlu bir adım olduğunu söyledi. “Buraya dahil ettikleri faktörler açısından yeni bir şey yok. Bankanın kendisi için risk, ödeme sistemi için risk [ve] ekonomi için risk. FED’in baktığı şeyler tam olarak bu” dedi.

Her iki şirket de bu yılın başlarında, ana hesaplara erişim elde etmede önemli bir adım olan yönlendirme numaraları aldı. Bunun, yine de, şirketlerin kesinlikle erişim alacağının göstergesi olmadığını belirtmekte fayda var. Öte yandan Custodia, Wyoming firmasına erişim izni verip vermeme konusuna karar verme sürecinin uzadığı iddiasıyla FED’e dava açtı. Şirketin, FED’in kararını tam 19 aydır beklediği belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: