Bitcoin

10 Bin Bitcoin, 7 Yıl Sonra Uyandı! Selloff mu Geliyor?  

single-image

Bitcoin (BTC) holder’ları, 2013’ten bu yana 10.000 BTC’nin aniden cüzdanını terk etmesinin ardından sorular soruyor. 28-29 Ağustos’ta işaretlenen on-chain veriler, yaklaşık on yıl sonra büyük bir Bitcoin diliminin tekrar likit hale geldiğini doğruladı.

7-10 yaşında 10.000 Bitcoin yeniden harekete geçiyor

Bitcoin balinası tekrar 5 bin BTC’yi hareket ettirdi. En son CryptoQuant Quicktake piyasa analisti Maartun, Pazar günü gerçekleştirilen ile aynı yaştaki 5.000 BTC’lik aynı işlemi keşfetti. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yaptı:

Bir blok önce başka bir 5.000 BTC taşındı. Bitcoin’in dünle (7y ~ 10y) aynı yaşta olması, onu özdeş bir işlem haline getiriyor. Aynı piyasa katılımcısı olup olmadığını söylemek zor. Bu, onu bir olay değil, gerçekten çıkmak isteyen deneyimli bir piyasa katılımcısı yapar.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, dün de 5.000 Bitcoin taşındı. Maartun, işlemlerin aynı piyasa katılımcısından olup olmadığını onaylamıyor. Ancak, yorumlardaki bir kullanıcının, işlem verileri Maartun tarafından her iki Quicktake’de açıklananla eşleşen bir cüzdan adresini paylaştığını belirtmekte fayda var. Özellikle, Pazar günü 5.000 BTC’yi aldıktan sonra, adres onu tekrar transfer etmiş görünüyor.

Wu Blockchain de işlemleri izliyor. Dün bir tweet’te, kripto muhabiri Colin Wu, işlemin kaynağını açıkladı. Bu da 5 bin BTC’nin 2013’ten beri uykuda olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda yaşını dokuz olarak doğruluyor. Ayrıca Wu, ikisi 5.000 BTC ve biri yaklaşık 6.071 BTC’ye sahip olan aynı kaynaktan üç Bitcoin adresi daha olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle 5.000 BTC tutan hesaplardan biri bugün gönderdi. Ama yine, alıcı adresi aldıktan kısa bir süre sonra gönderdi.

Bu ani balina aktivitesinin nedenleri bilinmiyor. Bununla birlikte Maartun, önceki Quicktake’inde geçmişte bu tür işlemlerin piyasa konsolidasyonuna veya fiyat düzeltmesine yol açtığını belirtiyor. Ancak analist, Bitcoin’lerin borsalara gönderilmediği için bu işlemin bu yıl diğerlerinden farklı olduğunu kaydediyor.

“Kanunsuz dönem” Bitcoin’leri yola çıktı

Analistler, ilk olarak bu hafta sonu merak uyandıran yüksek işlem hacimlerini fark etmeye başladılar. 2013’ten beri aynı cüzdanda kalan ve sahibi henüz bilinmeyen fonlara bir gün sonra neredeyse aynı 5.000 BTC katıldı. Toplamda 10.000 BTC 2013’ten bu yana ilk kez hareket etti. On-chain dedektifler sorumlu balinanın amacını merak ediyor.

Hedef cüzdanların analizi, fonların satış için bir borsaya gönderilmediği sonucuna vardı. Bunun yerine, çok sayıda yeni cüzdan arasında bölündüler. On-chain analitik platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Maartun, hareketin arkasındaki mantığı göz önünde bulunduruyor. Bu bağlamda, gizliliğin bir rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin

Maartun, geçtiğimiz hafta özellikle büyük miktarlarda “eski” kripto para holder’larının şu anda büyük ölçüde artan servetlerine dikkat çekmekten kaçınmaları gerektiğini savunan CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’nun yorumlarına atıf yapıyor. Çünkü, 2013 yılında, BTC maksimum 1.165 dolar civarında işlem gördü. Ki Young Ju’ya göre, bu paralar “kanunsuz çağda” basılmıştı.

Bitcoin tarihinde bu tür sadece altı işlem var

Bu arada işlemleri, on-chain analiz kaynağı LookIntoBitcoin’in yaratıcısı Philip Swift’in Balina Gölgeleri göstergesi de topladı. Veriler, eski kripto paralarda meydana gelen iki ani artışı açıkça gösteriyor. Bununla birlikte işlemler, BTC fiyat hareketi üzerindeki etkileri hakkında tartışmalara yol açtı. Swift ve CryptoQuant’ın gösterdiği gibi, önceki bu tür ani artışlar, Bitcoin tarihi boyunca BTC için yerel zirvelere işaret ediyordu.

Bitcoin
Bitcoin balina gölgeleri açıklamalı grafik / Kaynak: Philip Swift / Twitter

Diğer sosyal medya yorumcuları, fonların, Mt. Gox’taki rehabilitasyon sürecine bağlı olduğunu bile öne sürdü. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, alacaklılara tazminat ödenmesinin bu hafta sonu başlayacağına ve önemli bir satışa yol açacağına dair korkular nihayetinde asılsız çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: