Bitcoin

Sıcak Gelişme: Thodex CEO’su Arnavutluk’ta Yakalandı!

single-image

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki kripto para piyasasına şok yaşatan Thodex CEO’su Fatih Özer hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Gelişmeye göre Özer, Arnavutluk’ta yapılan operasyon sonucu Vlora’da yakalandı. İşte detaylar…

Thodex CEO’su yakalandı

Bir süredir firari konumda olan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta saklanıyordu. En son raporlara göre Arnavutluk polisi, sabah 08.30 civarında Özer’i yakaladı. Ardından Özer, Arnavutluk’taki makamlarda sorguya çekildi. Ayrıca bilgilere göre Arnavutluk polisi, yaklaşık üç ay önce, Özer’le ilişkili 2 kişiyi göz altına aldı. Bu kişilerin sorgulanmasının ardından Özer’in takibine başlandığı ortaya çıkıyor. Bu sırada Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi’nin bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradığı belirtildi. Özer’in kimliğinin teyit edildiği ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı, aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti.

Bitcoin Vurguncusunun Örgüt Şeması Çıktı

Özer’in Türkiye’ye iadesi beklenmekte

Kırmızı bültenle aranan Özer’in Türkiye’ye iadesi için işlemler başlatıldı. Bu sırada, yargılama süreci devam etmekte. Firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın, 6’sı şu anda tutuklu durumda. 21 kişi için yaklaşık 12.164’er yıldan 40.562’şer yıla kadar hapis cezası istenmekte. Bu kişilere yönelik suçlamalar aşağıdaki şekilde:

  • Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme
  • Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık
  • Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Nisan 2021’de Thodex web sitesinde, kullanıcılara bir “satış” süreciyle ilgilenmek için alım satımın birkaç gün boyunca kapalı olacağını bildiren bir duyuru yayınlanmıştı. Ancak kripto para borsası asla yeniden açılmadı. Yatırımcılar hesaplarına erişemedi ve para çekemedi. Thodex, sosyal medyada kimsenin dolandırılmadığını veya parasını kaybetmediğini iddia etti. Ancak birçok kişi borsayı dolandırıcılık yapmakla suçladı. O sırada Thodex, suçlamaları “temelsiz” ve bir “karalama kampanyası” olarak nitelendirdi.

Thodex Vurgununda Binance Detayı: Onmilyonlar Aktarıldı!

En son kripto para borsasının kapandığı aynı ayda İstanbul havaalanından Arnavutluk’a uçarken görüldüğü bildirilen Özer’e uluslararası tutuklama emri çıkarıldı. CEO, yurtdışındaki yatırımcılarla görüştüğünü iddia etti. İnterpol, Özer için Kırmızı Bülten yayınladı. Emniyet teşkilatına göre, şahıs “suç işlemek ve nitelikli dolandırıcılık amacıyla örgüt kurmak” suçundan aranmaktaydı. Özer, geçen yıl yerel makamlarla işbirliği yapmak üzere ülkesine döneceğine dair verilen güvencelere rağmen bugüne kadar kayıptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: