Genel

Tayland’da kripto para borsası CTO’suna “insider tarding” cezası

single-image

Yeni bir “insider trading” yani içeriden öğrenilen bilgiler ışığında işlem yaparak yatırımcıların önüne geçme olayı da Tayland’da yaşandı. Kripto para benimsenmesinin en çok yaşandıı ülkelerden biri olan Tayland’ın menkul kıymetler ve borsa komisyonu ise gelen şikayetleri araştırdı ve Bitkub CTO’sunun yaptığı işlemleri tespit etti.

Bit günde %101’lik artış yaşandı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bitkub borsası CTO’su olan Samrong Wachanasathien, borsanın ülkenin en büyük bankalarından biri olan Siam Commercial Bank Public Company, bir başka deyişle Siam Bankası’na satışıyla ilgili öğrendiği bilgiler ışığında işlemler yaptı ve KUB coin’den almaya başladı. %51’lik hisse kapsamında yapılacak satışla ilgili öğrendiği bilgilerle beraber KUB coin artışını da tahmin eden Wachanasathien 61 bin 107 dolarlık alım yaptı. 2 Kasım günü ise KUB coin’de %101’lik bir artış yaşandı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise yaptığı araştırmalae sonucunda CTO’ya 8 milyon 530 bin Tayland bahtı ceza kesti (yaklaşık 230 bin dolar). Ayrıca borsa CTO’su 12 ay boyunca da şirkette yöneticilik yapmaktan da men edildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: