Bitcoin

Bu 6 Altcoin En İyi Alternatif!

single-image

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin’in Ağustos 2017’de anonim sahibi Satoshi Nakmoto tarafından piyasaya sürülmesinden sonra, diğer girişimciler tarafından binlerce altcoin geliştirildi. BTC blockchain’i, bildiğimiz gibi, yavaş ve pahalı işlemler sorununa sahiptir. Yine de hiçbir BTC alternatifinin Bitcoin’in tarihteki yerinin yerini alamadığını belirtmekte fayda var. Lider kripto para birimi Bitcoin, diğer altcoin’lerden çok daha yüksek bir piyasa değeri kazanmıştır. Örneğin ETH’nin piyasa değeri BTC’nin yarısı kadar bile değildir. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin alternatifleri nelerdir?

BTC alternatifleri, blockchain teknolojisini değiştirmek için geliştirilen kripto para birimi projeleridir. Alternatif kripto para birimleri (altcoin’ler) olarak da bilinirler. Bu altcoinlerden bazıları, Bitcoin’in en büyük eksiklikleri olan yavaş işlemler, maliyet işlemleri ve kullanıcı işlem kimliği sorunlarını çözebildi.

bitcoin

İşte en iyi 6 BTC alternatifi altcoin:
1- Ethereum (ETH)

Listemizdeki ilk en iyi BTC alternatifi altcoin Ethereum. 2015’teki lansmanından bu yana, Ethereum diğer tüm altcoin’lerden çok daha fazla değer kazandı. Ethereum’un blockchain’i, merkeziyetsiz uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin kesinti süresi olmadan oluşturulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ethereum’un temel amacı, dünyanın herhangi bir yerinde, herkes tarafından kullanılabilen bir finansal sistem oluşturmaktır. Bu, bazı ülkelerde merkezi ekonomilerine erişimi olmayanların paralarını biriktirebilmelerine veya işlem yapabilmelerine yardımcı olmaktır.

Bu merkeziyetsiz uygulamalar, Ethereum’un şifreleme token’i olan ETH’yi çalışır. ETH çoğunlukla Ethereum ağında geliştirmek isteyen geliştiriciler veya yatırımcılar tarafından diğer kripto para birimlerini satın alırken gas ücretlerini karşılamak için kullanılır. Hız açısından, ETH çok hızlı bir blok süresine sahiptir. Ortalama olarak, ETH’nin blok süresi 13 sn’dir ve ağın hızlı işlemler yapabilmesini sağlar. Bununla birlikte Ethereum, piyasa değerine göre Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimidir. Şuan, Ethereum’un piyasa değeri 179.891.579.681 dolar.

2- Bitcoin Cash (BCH)

Listemizdeki ikinci en iyi BTC alternatifi Bitcoin Cash. Bu kripto para birimi, Bitcoin ile neredeyse aynı isme sahiptir çünkü Bitcoin’den “hard fork” adı verilen bir süreçle geliştirilmiştir. Hard fork, işlem hızını artırmak için Bitcoin’in ağ protokolünde yapılan bir değişikliktir. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi, Bitcoin ağ protokolünden memnun olmayan herhangi bir kullanıcının, merkeziyetsizlik ilkesinde orijinal Bitcoin protokolünden bir fork oluşturabilmesine öncülük etti. Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de bir grup Bitcoin madencisi ve bilgisayar bilimcisi tarafından Bitcoin’den forklandı.

Bitcoin Cash, onu yaratan grubun birincil hedefi olan daha hızlı işlem hızları hariç, Bitcoin ile aynı özelliklere sahiptir. Bunu, Bitcoin Cash’in blok boyutunu Bitcoin’in 1MB blok boyutundan çok daha yüksek olan 32MB’a çıkararak başarabilirler. Bitcoin Cash’in piyasa fiyatı Bitcoin’inkine yakın bir yere ulaşmamış olsa da, son yıllarda hızlı bir büyüme yaşadı. Şuan, Bitcoin Cash’in piyasa değeri 2.272.636.498.24 dolar.

3-Bitcoin alternatifi altcoin’ler listesinin üçüncü sırasında Tether (USDT) var

“ABD doları Tether” (USDT olarak da bilinir). Tether, şaşırtıcı dolaşıma sahip bir başka popüler bitcoin alternatifidir. En popüler stabil paralardan biridir. ABD dolarının değerini izlemek için tasarlanmıştır. USDT ve diğer stabil paraların arkasındaki amaç, Bitcoin ve diğer altcoin’lerde elde edildiği gibi çok fazla oynaklık olmadan merkeziyetsiz bir para birimine sahip olmaktır.

bitcoin

USDT’nin fiyatı ABD dolarına sabitlendiğinden, kullanıcıların ABD dolarına dönüştürmeleri ve paralarını bankalarına aktarmaları çok kolaydır. Aslında, çoğu zaman, diğer kripto para birimleri fiat para birimine satılmadan önce USDT’ye dönüştürülür. Dahası, USDT piyasa değerine göre üçüncü en büyük Bitcoin alternatifidir. 28 Ağustos 2022 itibariyle, USDT’nin piyasa değeri 67.554.787.617 dolar.

4-Litecoin (LTC)

Litecoin çok hızlı işlem hızına sahip başka bir Bitcoin alternatifidir. Litcoin’in blockchain’i, Bitcoin’in blok zinciri onay süresinden önemli ölçüde daha hızlı. Dahası, Litecoin çok yüksek bir arz sınırına sahiptir. Toplam arz sınırı 21 milyon olan Bitcoin’in aksine, Litecoin’in 84 milyona kadar arz sınırı var. 2011’deki lansmanından bu yana, Litecoin her zaman dijital gümüş yerine geçti. Bunun nedeni, dijital altın olarak kabul edilen Bitcoin ile altta yatan benzerliklerinden kaynaklanmaktadır.

bitcoin

Litcoin, 2011 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana ivme kazandı. Ayrıca piyasa değeri ile en iyi 20 bitcoin alternatifindeki konumunu korudu. 28 Ağustos 2022 itibariyle, Litecoin’in piyasa değeri 3.814.627.409 dolar.

5-Monero (XMR)

Monero, blockchain işlem gizliliği sorununu çözmek için bilinen başka bir Bitcoin alternatifidir. Bitcoin ve diğer altcoin’ler için yapılan işlemler, geliştiricilerin böyle bir işlemi gerçekleştiren herhangi bir kullanıcının gerçek hayattaki kimliğini görmelerini sağlayan halka açık bir defterde işlenir. Ancak Monero, korumalı bir işlem sağlayarak bu sorunu çözmeyi başardı. Böylece kripto para biriminde işlem yaparken kimliklerini gizlemeyi seçen herhangi bir yatırımcı bunu seçebilir. Bilgisayar korsanları tarafından korunan işlemlerini kırmak için farklı saldırılara rağmen, Monero kripto para işlemi yapan kullanıcıların gizliliğini koruma duruşunu korudu.

bitcoin

Piyasa değeri açısından, Monero çok iyi bir puana sahip. Geçmişte, Monero piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasındaydı. Ancak daha sonra bu konumdan düştü. Şu anda, Monero’nun piyasa değeri 2.649.090.776 dolar.

6-Listenin sonunda ise Binance Coin (BNB) var

Binance Coin (BNB), ünlü bir kripto para birimi borsası olan Binance’in sahip olduğu başka bir Bitcoin alternatifidir. Binance Coin, şirket kendi blockchain’ini oluşturmadan önce Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 belirteci olarak konuşlandırıldı. BNB, şirketin 2019 yılında kendi blockchain’ini (Binance akıllı zinciri) piyasaya sürmesinden sonra Ethereum blok zincirinden Binance akıllı zincirine taşındı.

Şu anda, BNB, Binance borsasında işlem yapmakla ilişkili gas ücretlerini karşılamak için kullanılıyor. BNB’yi Binance borsasında bir ödeme yöntemi olarak kullananlar genellikle gas ücretlerinde indirim alırlar. Piyasa değerine göre, BNB tarih itibariyle 4. en büyük BTCalternatifidir. 28 Ağustos 2022 itibariyle, Binance Coin’in piyasa değeri 44.815.262.952 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: