Bitcoin

Kripto Para Piyasası Eylül’den Neden Korkuyor?

single-image

Bitcoin’in Eylül ayında büyük bir düşüş yaşaması bekleniyor ve yatırımcılar için kolay olmayacak. Veriler bu ayın düzenli olarak kırmızı kapandığını gösterdiği için tarih tekerrür ederse benzer acılar çekebiliriz. Peki Eylül neden uğursuz ve daha önce kripto para piyasasında neler olmuştu?

Kripto para yatırımcıları “uğursuz” Eylül ayında ilerliyor

Eylül ayı tarihsel olarak kripto para yatırımcılarına zarar vermiştir. Cryptorank verilerine göre, sonbaharın ilk ayı son beş yıldır Bitcoin için büyük kayıplar getirdi. Tarihi boyunca, Bitcoin sadece 2016 ve 2015 yıllarında olumlu bir Eylül gördü. Bu ay Bitcoin için ortalama %5,56 kayıpla sonuçlanmaktadır. Sadece 4 saat içinde %20 düşebildiğini göz önüne aldığımızda, bu düşüş kısmen önemsiz gelebilir.

Eylül kayıpları genellikle boğa koşuları öncesinde veya sırasında gerçekleşmiştir. Örneğin, en büyük değer kaybı 2014’te %19’lük düşüş oldu. BTC sonraki iki ay Eylül ayını yeşil kapattı. Bu arada, 9,000 dolar civarında işlem gördüğü Eylül 2019’da ikinci en büyük kaybını yaşadı. Piyasanın mevcut durumuna dayanarak, Bitcoin’in son birkaç yıldır olduğu gibi aynı yönde ilerleme ihtimali var. Ancak birçok analiste göre, piyasanın çıkmazı, Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoları stoklamak için ideal bir fırsattır.

Genel tabloda, uzun konsolidasyon nihayetinde daha fazla düşüşü tetikleyebilir. Bu da Bitcoin yatırımcıları için hafif bir kayba ve geçen yılın sonuçlarının tekrarına neden olacak. Neyse ki, Eylül ayından sonraki ay, dokuz yıllık Bitcoin tarihinin altısında kayda değer kazanımlarla daha olumlu bir tablo çiziyor.

Ne yanlış gidebilir?

Eylül ayında kayda değer tek olay, yükseltmeyi geciktirecek teknik zorluklar yaşarsa, ara sıra piyasa volatilitesine neden olacak, çok beklenen Ethereum merge güncellemesidir. Neyse ki, olası sorunların Ethereum’u Bitcoin’den etkilemesi daha olasıdır. Özet geçmek gerekirse, Ethereum’un tarihi PoS’a geçişi bu ay gerçekleşecek. Her şey yolunda giderse, Ethereum artık madenciliğe ihtiyaç duymayan bir altcoin haline gelecek. Bu nedenle, daha enerji verimli bir Ethereum, düzenleyicilerden daha fazla destek alacağı anlamına geliyor.

Merge Öncesi Ethereum Değil: Bu Altcoin Rekor Kırdı!

Merge, Ethereum (ETH) ve bir bütün olarak Web3 alanı için neden bu kadar önemli? Bunun için birkaç madde sıralayalım:

  • Merge, PoW konsensüsünü, Ethereum (ETH) ağ bütünlüğünün madenciler yerine stake yatırımcıalrı tarafından güvence altına alınacağı PoS ile değiştirecek.
  • Bir ana akım protokolün konsensus tasarımını kökten değiştirdiği kripto tarihinde bir ilk
  • Ethereum Merge, Kovan ve Sepolia testnet üzerinde zaten etkin. Goerli aktivasyonu, mainnet’ten önce kostümlü prova olacak.
  • Proof-of-stake (PoS) daha az enerji tüketir. Ayrıca bir ağın karbon ayak izini azaltır ve onu daha merkezi olmayan hale getirir; Ethereum (ETH) hisse kanıtı kullanıma sunulduğunda, bir sonraki adım sharding’e geçiş olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: