Bitcoin

Bu Göstergeye Göre Bitcoin (BTC) Bir Dip Daha Yapabilir: Ayı Piyasasının Sonu Mu?

single-image

Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının ortalama maliyeti (LTH-RP) ve Kısa Vadeli Bitcoin yatırımcılarının ortalama maliyetini (STH-RP) arasındaki fark uzun bir aranın ardından tekrar negatife yaklaşıyor.

Bitcoin, kasım 2021‘de başladığı düşüş hareketine devam ederken STH-RP, LTH-RP’ye oldukça yaklaşmış durumda bulunuyor. Geçmiş sinyallere bakıldığında düşüş hareketlerinin sonuna doğru STH-RP’nin LTH-RP’nin altına düşüşü ayı sezonunun sonuna işaret ediyor olabilir.

Zaman içerisinde yükselen bir piyasada LTH-RP’nin STH-RP’den düşük olması doğal kabul edilir. STH’lerin, fon çevrim oranlarının yüksek olması nedeniyle ortalama maliyetlerinin güncel fiyata yakın olması ve bu nedenle yükselen piyasada LTH’lerin maliyetlerinden uzaklaşması gerekmektedir. Fiyatlar düşmeye başlayıp boğa sezonu piyasada geçerliliğini yitirdiğinde LTH-RP’lerinin uzun bir süre daha güncel fiyatların altında kalmaya devam ederken STH-RP güncel fiyata yakın seyreder. STH-RP’nin LTH-RP’nin altına düşmesi durumunda uzun vadeli yatırımcılar portföylerindeki varlıkları ellerinden çıkarmaya başlayabilir veya tekrar alıma başlayarak ortalama maliyetlerini yükseltmeden portföylerini büyütebilirler.Resim

Bu sinyalin Bitcoin’de bu kadar önemli kabul edilme sebebi ise Bitcoin’de gerçekleşen 2012, 2015 ve 2019 düşüşlerinin dip seviyelerine oldukça yakın noktalarda gerçekleşmiş olmasıdır. Düşüşün devam etmesi durumunda olası bir kesişim, dip seviyelerine yaklaştığımıza veya onları arkada bıraktığımıza işaret ediyor olabilir.

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: