Bitcoin

Vitalik Buterin Öngörülerini Paylaştı: Bitcoin İçin Endişeliyim!

single-image

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Noah Smith’e Bitcoin hakkında iki büyük endişesi olduğunu söyledi. Buterin, Bitcoin’i uzun vadede saldırılara karşı savunmasız bırakabileceklerini söyleyerek, Bitcoin’in ücret modeline ve PoW konsensüs mekanizmasına işaret etti.

Ethereum kurucusunun Bitcoin (BTC)’nin geleceği üzerine korkuları var

Vitalik Buterin, Bitcoin’in geleceği konusunda endişeli. Ethereum yaratıcısı, 2 Eylül’de ekonomi yazarı Noah Smith ile yaptığı röportaj yaptı. Bu röportajda, iki nedenden dolayı Bitcoin hakkında endişeli olduğunu söyledi. Buterin, Bitcoin’in ücret modeli nedeniyle uzun vadeli gelecekte sorunlarla karşılaşabileceğini düşünüyor. Bitcoin şu anda madencilere ağı güvence altına almak için ödeme olarak para dağıtıyor. Ancak protokolün 21 milyonluk sabit bir tedarik sınırı var. Bu yüzden, ağ güvenlik için yalnızca işlem ücretlerine güvenecek.

Buterin, Smith’e bunun bir sorun olduğunu çünkü Bitcoin’in “milyonlarca dolarlık bir sistemi güvence altına almak için gereken ücret geliri seviyesini elde edemediğini” söylüyor. Bitcoin’in diğer protokoller için ürettiği ücretlerin miktarı, kripto topluluğunda uzun zamandır sıcak bir tartışma konusu oldu. Crypto Fees verilerine göre, Bitcoin geçen hafta ortalama 225.000 dolar ücret aldı. Böylece, Aave ve Uniswap gibi DeFi ana dayanaklarını takip etti. En büyük ücret üreticisi, aynı zaman diliminde yaklaşık 2,7 milyon dolar alan Buterin’in Ethereum’u oldu.

Bitcoin

Buterin, Bitcoin için bir diğer korkusu PoW. Ethereum kurucusu, “Proof-of-Work, işlem ücretlerine harcanan her dolar için Proof-of-Stake’den çok daha az güvenlik sağlıyor” diyor. Bu yüzden, sadece 5 dolara mal olan 5 trilyon dolarlık bir ağa sahip olmanın sorunlu olacağını söylüyor. Buterin ayrıca, Bitcoin’in Proof-of-Work’ten uzaklaşmasının “politik olarak mümkün olmayacağına” dikkat çekiyor.

Buterin’in yorumları muhtemelen kripto topluluğunun bazı köşelerinde öfkeye yol açacak. Bitcoin’in en ateşli destekçileri uzun zamandır PoW’ın ağ tasarımının temel bir parçası olduğunu tartışıyorlar. Diğerleri, en iyi kripto ücret modeliyle ilgili olarak Buterin’e benzer açıklamalar yaptı. Ancak Bitcoin’in 2140 yılına kadar kripto para çıkarması planlandığından, bu konu genellikle destekçileri tarafından göz ardı ediliyor.

Buterin, Merge öncesinde PoS’u savunuyor

Blockchain’lerin PoW veya PoS yoluyla konsensüse varıp varamayacağına dair tartışmalar, birkaç yıldır şiddetlendi. Bu arada Ethereum, PoS’a geçişi için hazırlanıyor. Merge’ün 15 Eylül civarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bundan sonra Ethereum, madenciler yerine ETH tokenlerini belirleyen doğrulayıcılar tarafından güvence altına alınacak.

ETH

Ethereum’un en sesli kötüleyicilerinden bazıları, PoS’un ademi merkeziyetçiliği sınırladığını ileri sürüyor. Ayrıca, daha büyük paydaşların ağı kontrol etmesine izin verdiğini iddia ediyor. Ancak Buterin, Smith’e bu tür argümanların ‘açıkça yanlış’ olduğunu söylüyor. Eleştirmenlerin “Proof-of-Work ve Proof-of-Stake”in yönetişim mekanizmaları olduğuna dair bir yanılgıya düştüğünü kaydediyor. Ethereum kurucusu, “Oysa bunlar gerçekte konsensüs mekanizmaları” diyor.  Başka bir deyişle, pay sahiplerinin işlemleri doğrulaması mümkün. Ancak, ağın gelecekteki tasarımını etkilemeleri mümkün değil.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere PoS eleştirisi, Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash’i onaylamasından sonra geçen ay yoğunlaştı. Ayrıca, hükümetlerin bir gün Ethereum’u sansürlemeye çalışabilecekleri argümanlarına yol açtı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong konu hakkında yorum yaptı ve firmasının sansür işlemleri yerine stake etmeyi bırakacağını söyledi. Buterin ayrıca, düzenleyici yaptırımlara uymayı ağa bir saldırı olarak göreceğini söyleyerek ağırlığını koydu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Bir yorum bırak

Your email address will not be published.

İlginizi çekebilir: